bł. Gizela Bawarska (lub Gisele, Gizella z Węgier)

1019

święto – 1 luty, lub 7 maja

Żyła pod koniec X i w pierwszej połowie Xi wieku. Urodziła się przed rokiem 985 w okolicach Ratyzbony (Bawaria, Niemcy), jako córka księcia Bawarii Henryka II Kłótnika i jego żony księżniczki burgundzkiej Gizeli. Bratem Gizeli Węgierskiej był Henryk, który jest dzisiaj znany jako Święty Cesarz Rzymski, lub św. Henryk II.

Księżniczka Gizela wyszła za mąż w wieku dziesięciu lat za króla Węgier, Stefana I, który później został świętym Kościoła katolickiego. W wieku osiemnastu lat urodziła syna Emeryka, następcę węgierskiego tronu, który przedwcześnie zmarł.

Gizela Bawarska była bardzo pobożna, krzewiła wiarę chrześcijańską na Węgrzech, wznosiła klasztory, oraz kościoły. Dbała o ewangelizację kraju. Przez pewien czas z misją szerzenia wiary przebywał na Węgrzech Wolfgang z Ratyzbony, który bywa zaliczany do grona Czternastu Świętych Wspomożycieli.

Litografia przedstawiająca wizerunki bł. Gizeli i św. Stefana I, zdjęcie fotolia, autor Vlada Z

Po śmierci męża Stefana I, Gizela była więziona, a po uwolnieniu wyjechała z Węgier do Bawarii i tam wstąpiła do klasztoru benedyktynek w pobliżu Pasaway, w Niederburgu. Została przełożoną zgromadzenia. Zmarła tam po kilku latach w opinii świętości 7 maja 1060 roku. Została beatyfikowana przez papieża Pawła VI w 1975 roku. Św. Gizela jest otaczana ogromną czcią, zwłaszcza na Węgrzech.