bł. Adela Mardosewicz, Maria Stella od Najświętszego Sakramentu (CSFN)

1609

 święto – 1 sierpnia i 4 września (w gronie męczennic z Nowogródka)

Papież Jan Paweł II beatyfikował Siostrę od Najświętszego Sakramentu 5 marca 2000 roku w gronie 11 męczennic z Nowogródka.

Adela urodziła się 14 grudnia 1888 roku w Ciasnówce. Już jako zakonnica ze  Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu została wychowawcą i nauczycielem w szkole z internatem w Nowogródku.

W czasie II Wojny Światowej była osobą represjonowaną pierwotnie przez sowietów, a po zajęciu Nowogródka latem 1941 roku przez armię niemiecką została aresztowana.

Siostra Maria Stella wraz z 10 innymi siostrami zgłosiła się do gestapo proponując swoje życie za życie 120 osób, które czekały na egzekucję. Zostały aresztowane i 1 sierpnia 1943 roku w okolicach Nowogródka rozstrzelane.

Widok na Kościół Farny Przemienienia Pańskiego (Białą Farę Fara Witoldowa) w Nowogródku dzisiaj. Na pierwszym planie ruiny zamku Mondoga I. Zdjęcie fotolia, autor krivinis

Wśród osób, które należały do grona 120 aresztantów wszyscy, którym kare śmierci zamieniono na roboty przymusowe w Niemczech przeżyli wojnę. W marcu 1945 roku dokonano ekshumacji ciał. Siostry spoczęły we wspólnym grobie przy kościele farnym w Nowogródku.

 

Poprzedni artykułśw. Charbel Maklouf mnich, eremita
Następny artykułśw. Notburga z Rottenbergu (lub z Eben), służąca