bł. Alicja Maria Jadwiga Kotowska, męczennica

1971

Patronka szkoły podstawowej Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego w Wejherowie, oraz gimnazjum w Warszawie.

święto – 12 czerwca

Błogosławiona Alicja należy do grona 108 męczenników polskich beatyfikowanych przez papieża Jana Pawła II w Warszawie 13 czerwca 1999 roku.

Alicja urodziła się 20 listopada 1899 roku w Warszawie. Była osobą wszechstronnie wykształconą, stawiającą sobie nieustająco nowe wyzwania. Zanim wstąpiła do klasztoru Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego studiowała medycynę, matematykę i przyrodę. Miała tytuł mgr biologii, a w kolejnych latach także mgr chemii, który zdobyła jako s.Alicja. Pracowała z dziećmi w Wejherowie na stanowisku dyrektora szkoły.

Widok na dzisiejszy Rynek Główny i Ratusz Miejski w Wejherowie, Kaszuby, zdjęcie fotolia, autor sanzios

Jako młoda dziewczyna brała czynny udział w I wojnie światowej jako sanitariuszka. W roku 1920 Alicja pomagała potrzebującym w przyfrontowych szpitalach.

Wybuch II wojny światowej zastał siostrę Alicję w Wejherowie. Została aresztowana przez Gestapo w pierwszych tygodniach wojny i rozstrzelana przez hitlerowców wraz z 314 innymi ofiarami egzekucji 11 listopada 1939 roku.

Idąc na śmierć dodawała otuchy innym, szczególnie dzieciom z grupy żydowskich maluchów.

Ciało siostry nie zostało odnalezione. W lasach Pieśnicy w czasach powojennych przeprowadzono ekshumację i natrafiono na różaniec należący do siostry ze zgromadzenia Zmartwychwstanek.

Poprzedni artykułśw. Kwintyn (lub Quentin, Quintinus) z Amiens, męczennik
Następny artykułśw. Stanisław Kostka, nowicjusz