bł. Alojzy Wiktor Stepinac, prymas Chorwacji, kardynał i męczennik

1441

Patron studentów, rolników, robotników, uchodźców, pacjentów, więźniów, księży, oraz Zagrzeb i Chorwacja

święto – 10 lutego

Urodził się w 8 maja 1898 roku w Brezarić, w chłopskiej rodzinie jako piąte dziecko z ośmiorga rodzeństwa. Był uczestnikiem pierwszej wojny światowej, po której podjął studia rolnicze, które przerwał.

Kilka lat później podjął studia teologiczne w Rzymie. W 1934 roku został powołany na stanowisko biskupa koadiutora w Zagrzebiu.

W czasie II wojny światowej Chorwacki Ruch Rewolucyjny – Ustaszy, za co komunistyczne władzę Jugosławii oskarżył go o zdradę. Biskup Stepinac został aresztowany 17 maja 1945 roku, a w 1946 roku skazany na 16 lat więzienia. Został zwolniony po kilku latach i umieszczony w areszcie domowym.

Zmarł 10 lutego 1960 roku po długotrwałej chorobie w Krašić. W 1992 roku, już w niepodległej Chorwacji Alojzy Wiktor Stepinac został oczyszczony z wszelkich zarzutów, a jego proces polityczny unieważniony.

Kardynał Alojzy Wiktor Stepinac został beatyfikowany przez papieża świętego Jana Pawła II, podczas wizyty w Chorwacji. 3 października 1998 w największym sanktuarium maryjnym w tamtym regionie, w Marija Bistric.

Poprzedni artykułśw. Małgorzata Maria Alacoque, mistyczka
Następny artykułbł. Małgorzata Łucja Szewczyk, współzałożycielka Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej (siostry serafitki)