bł. Artur (Arthur) Bell, męczennik

1301

święto – 4 maja, 22 listopada (jako jeden z Męczenników Anglii i Walii) oraz 11 grudnia

Żył na przełomie XVI i XVII wieku. Urodził się 13 stycznia 1590 roku w Temple-Broughton k. Worcester w Anglii. Pochodził z wpływowej i zamożnej rodziny prawnika William Bella.

W wieku dwudziestu ośmiu lat wstąpił do zgromadzenia braci franciszkanów w Segowii (w regionie Kastylli i Leon w Hiszpanii). Został jednym z pierwszych członków wspólnoty św. Franciszka w Douai na terenie Francji. Następnie trafił do Szkocji i Anglii, gdzie został aresztowany i oskarżony o szpiegostwo. Po odkryciu, że Artur jest duchownym katolickim  został skazany na śmierć 11 grudnia 1643 roku w Londynie. Został powieszony, a następnie poćwiartowany w więzieniu Newgate.

Należy do grona osiemdziesięciu pięciu angielskich męczenników za wiarę. Papież Jan Paweł II beatyfikował Artura 22 listopada 1987 roku w Rzymie.

Rzeźby świętych na fasadzie opactwa Westminster, Londyn, Wielka Brytania. Dawniejsze opactwo benedyktyńskie, dzisiaj świątynia anglikańska, wpisany na Lista światowego dziedzictwa UNESCO, zdjęcie shutterstock, autor nui7711