bł. Artur (Arthur) Bell, męczennik

1507

święto – 4 maja, 22 listopada (jako jeden z Męczenników Anglii i Walii) oraz 11 grudnia

Żył na przełomie XVI i XVII wieku. Urodził się 13 stycznia 1590 roku w Temple-Broughton k. Worcester w Anglii. Pochodził z wpływowej i zamożnej rodziny prawnika William Bella.

W wieku dwudziestu ośmiu lat wstąpił do zgromadzenia braci franciszkanów w Segowii (w regionie Kastylli i Leon w Hiszpanii). Został jednym z pierwszych członków wspólnoty św. Franciszka w Douai na terenie Francji. Następnie trafił do Szkocji i Anglii, gdzie został aresztowany i oskarżony o szpiegostwo. Po odkryciu, że Artur jest duchownym katolickim  został skazany na śmierć 11 grudnia 1643 roku w Londynie. Został powieszony, a następnie poćwiartowany w więzieniu Newgate.

Należy do grona osiemdziesięciu pięciu angielskich męczenników za wiarę. Papież Jan Paweł II beatyfikował Artura 22 listopada 1987 roku w Rzymie.

Rzeźby świętych na fasadzie opactwa Westminster, Londyn, Wielka Brytania. Dawniejsze opactwo benedyktyńskie, dzisiaj świątynia anglikańska, wpisany na Lista światowego dziedzictwa UNESCO, zdjęcie shutterstock, autor nui7711
Poprzedni artykułśw. Atanazy Wielki. Doktor Kościoła 
Następny artykułśw. Aurelia ze Strasburga, dziewica