bł. Bogumiła Noiszewska – Maria Ewa od Opatrzności

2352

święto – 12 czerwca

Błogosławiona Bogumiła należy do grona 108 męczenników polskich beatyfikowanych przez papieża Jana Pawła II w Warszawie 13 czerwca 1999 roku.

Pochodziła z rodziny wielodzietnej. Urodziła się 24 czerwca 1885 roku w Ostaniszkach. Była bardzo zdolnym dzieckiem. Ukończyła w 1914 roku studia medyczne. W czasie I wojny światowej pracowała w szpitalu polowym niosąc pomoc rannym.

W 1919 roku, w niepodległej już Polsce wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP i po kilku latach przyjęła śluby wieczyste. Jej przewodnikiem duchowym był ks. biskup Zygmunt Łoziński (św. Jan Paweł II 2 kwietnia 1993 roku wydał dekret o heroiczności cnót Zygmunta, któremu przysługuje tytuł Czcigodnego Sługi Bożego) Pracowała jako wychowawczyni i nauczycielka w Jazłowcu i Słonimiu, gdzie zastała ją II wojna światowa.

Została aresztowana przez gestapo 18 grudnia 1942 roku. Razem z Kazimierą Wołowską i ks. Adamem Sztarkiem została rozstrzelana 19 grudnia 1942 roku w okolicach Słonimia na Górze Pietralewickiej i pochowana w zbiorowej mogile.

Bogumiła była osobą skromną. Opiekowała się wieloma rodzinami, ukrywała Żydów, była obecna wśród wielu głodujących i chorych niosąc każdą możliwą pomoc.

Poprzedni artykułśw. Pelagia z Antiochii
Następny artykułśw. Paweł od Krzyża, mistyk, założyciel zgromadzenia pasjonistów