bł. Bronisław Markiewicz, ksiądz (S.DB)

1051

Patron: przeciwdziałanie gruźlicy, Michalici ( Kongregacja św. Michała Archanioła)

święto – 30 stycznia

Obraz Księdza Bosko i Maryi Wspomożycielki w kościele Bazylika Maria Ausiliatrice autorstwa Paolo Giovanniego Cridy (1941).Turyn, Włochy, zdjęcie shutterstock, autor Renata Sedmakova

Ksiądz Bronisław pochodził z rodziny wielodzietnej. Był szóstym dzieckiem i miał dziesięcioro rodzeństwa. Urodził się w 1842 roku, w Pruchniku.

Święcenia kapłańskie przyjął w Przemyślu, w 1867 roku. Wstąpił do rodziny Salezianów ks. Bosco. został duchowym uczniem ks. Bosco w Turynie.

Przez wiele lat walczył z gruźlicą. Podleczył znacznie objawy choroby i w 1892 roku wrócił do Polski i osiadł na probostwie w miejscowości Piastowo.

Pruchnik, widok na dzisiejszy rynek miasta, gdzie urodził się ks. Bronisław Markiewicz, zdjęcie shutterstock, autor Shevchenko Andrey

Działał społecznie, ale w myśl zasady ojców Salezjanów. Otworzył sierociniec (Pawlikowice), szkołę zawodową dla sierot i ubogich mężczyzn. Wydawał także czasopismo. Działał bez wytchnienia do 1912 roku, gdy 29 stycznia na wskutek gruźlicy zmarł. Beatyfikacja odbyła się 20 grudnia 2004 roku.