bł. Bronisław Markiewicz, ksiądz (S.DB)

1223

Patron: przeciwdziałanie gruźlicy, Michalici ( Kongregacja św. Michała Archanioła)

święto – 30 stycznia

Obraz Księdza Bosko i Maryi Wspomożycielki w kościele Bazylika Maria Ausiliatrice autorstwa Paolo Giovanniego Cridy (1941).Turyn, Włochy, zdjęcie shutterstock, autor Renata Sedmakova

Ksiądz Bronisław pochodził z rodziny wielodzietnej. Był szóstym dzieckiem i miał dziesięcioro rodzeństwa. Urodził się w 1842 roku, w Pruchniku.

Święcenia kapłańskie przyjął w Przemyślu, w 1867 roku. Wstąpił do rodziny Salezianów ks. Bosco. został duchowym uczniem ks. Bosco w Turynie.

Przez wiele lat walczył z gruźlicą. Podleczył znacznie objawy choroby i w 1892 roku wrócił do Polski i osiadł na probostwie w miejscowości Piastowo.

Pruchnik, widok na dzisiejszy rynek miasta, gdzie urodził się ks. Bronisław Markiewicz, zdjęcie shutterstock, autor Shevchenko Andrey

Działał społecznie, ale w myśl zasady ojców Salezjanów. Otworzył sierociniec (Pawlikowice), szkołę zawodową dla sierot i ubogich mężczyzn. Wydawał także czasopismo. Działał bez wytchnienia do 1912 roku, gdy 29 stycznia na wskutek gruźlicy zmarł. Beatyfikacja odbyła się 20 grudnia 2004 roku.

Poprzedni artykułśw. Briok (lub Brieg, Brioc, Brieuc, Breock, Briog) opat
Następny artykułśw. Brunon (lub Bruno, Brun, Bonifacy) z Kwerfurtu, biskup, męczennik