bł. Czesław (OP) kaznodzieja, prowincjał, przeor, prezbiter

966

Patron Wrocławia

święto – 20 lipca

Urodził się ok. 1180 r. w Kamieniu na Śląsku Opolskim. Niewiele wiadomo o jego pochodzeniu i młodości. Wiadomo, że był osobą bardzo wykształconą.

Niewykluczone, że wraz z św. Jackiem Odrowążem pochodził z jednej rodziny. Najprawdopodobniej znali się od czasów studiów teologicznych w Bolonii i Paryżu, do których zachęcił ich biskup krakowski Iwo Odrowąż. Dzięki biskupowi krakowskiemu oboje trafili do Rzymu, gdzie zostali przyjęci przez św. Dominika do zakonu kaznodziejskiego (dominikanów).

 

czesław odrowąż współpracował między innymi z bł. Wincentym Kadłubkiem.

Prowadził działalność kaznodziejską w Czechach (Praga) i Polsce – głównie na Śląsku, który przemierzał na piechotę. We Wrocławiu założył klasztor dominikanów, był przeorem i prowincjałem zakonu w Polsce.

Barokowa kaplica bł. Czesława powstała w latach – 1715-1730. Relikwie Błogosławionego spoczywają w alabastrowej, pięknie rzeźbionej trumnie. Rzeźby odzwierciedlają sceny z życia Czesława Odrowąża. Kaplica znajduje się w Kościele św. Wojciecha we Wrocławiu. Pierwsze informacje o istniejącej w tym miejscu świątyni pochodzą z XII wieku. Obecnie świątynia to Sanktuarium Matki Bożej Podkamieńskiej i Błogosławionego Czesława Odrowąża. Budowla należy do największych i najstarszych kościołów w mieście oraz jest jednym z piękniejszych kościołów dominikańskich w Polsce, zdjęcie fotolia, autor Patryk Michalski

Uczestniczył w uroczystościach kanonizacji św. Dominika w 1234 roku. W 1241 brał udział w obronie Wrocławia przed Tatarami, co znalazło świadectwo w kronice Jana Długosza. Zmarł rok później i został pochowany we Wrocławiu.

Poprzedni artykułśw. Cyryl i Metody, misjonarze
Następny artykułśw. Damazy I (Damasus) – papież. Wyznawca