bł. Gizela Bawarska (Gisele, Gizella z Węgier)

2135

święto – 1 lutego lub 7 maja

Żyła pod koniec X i w pierwszej połowie XI wieku. Urodziła się przed rokiem 985 w okolicach Ratyzbony (Bawaria, Niemcy) jako córka księcia Bawarii Henryka II Kłótnika i jego żony księżniczki burgundzkiej Gizeli. Bratem Gizeli Węgierskiej był Henryk, który jest dzisiaj znany jako Święty Cesarz Rzymski lub św. Henryk II.

Księżniczka Gizela wyszła za mąż w wieku dziesięciu lat za króla Węgier, Stefana I, który później został świętym Kościoła katolickiego. W wieku osiemnastu lat urodziła syna Emeryka, następcę węgierskiego tronu, który przedwcześnie zmarł.

Śmierć św. Emeryka Bukšár S.. Fotografia. Dolna kwatera skrzydła tryptyku śś. Stefana i Emeryka z Maciejowic. Święty Emeryk, królewicz, (ur. 1000 albo 1007, zm. 2 września 1031 r.) – węgierski następca tronu, syn Stefana I Świętego i jego żony Gizeli. Emeryk został kanonizowany przez papieża Grzegorza VII wraz ze swym ojcem Stefanem 5 listopada 1083 r. na prośbę króla węgierskiego Władysława I oraz jego ojca, króla Béli. Prawa autorskie: Utwór w domenie publicznej. Własność: Polska Akademia Umiejętności

Gizela Bawarska krzewiła wiarę chrześcijańską na Węgrzech, wznosiła kościoły oraz fundowała klasztory. Około 956 roku z misją ewangelizacyjną przybył na Węgry wybitny benedyktyn, późniejszy biskup i święty Wolfgang z Ratyzbony który bywa zaliczany do grona Świętych Wspomożycieli.

Pomnik króla Stefana i królowej Gizelli w Wyszehradzie na Węgrzech, zdjęcie shutterstock, autor Andressa S

Po śmierci męża Stefana I, Gizela była więziona, a po uwolnieniu wyjechała z Węgier do Bawarii i tam wstąpiła do klasztoru benedyktynek w pobliżu Pasaway, w Niederburgu. Została przełożoną zgromadzenia. Zmarła tam po kilku latach w opinii świętości 7 maja 1060 roku. Została beatyfikowana przez papieża Pawła VI w 1975 roku. Św. Gizela jest otaczana ogromną czcią, zwłaszcza na Węgrzech.

Litografia przedstawiająca wizerunki władców i świętych Kościoła katolickiego królową Gizelę oraz króla Stefana I, zdjęcie fotolia, autor Vlada Z
Poprzedni artykułbł. Sancja, Janina Szymkowiak zakonnica
Następny artykułśw. Emeryk, królewicz