bł. Henryk z Ebrantshausen, pustelnik

1663

Patron wzywany przy bólach i chorobach uszu, opiekun bydła i chorych zwierząt

święto – 15 maja

Urodził się w hrabiowskiej i wpływowej rodzinie Abensberg-Riedenburg w Bawarii (Niemcy) około 1120 roku. Po powrocie z pielgrzymki do Ziemi Świętej został pustelnikiem. Utrzymywał się wypasając bydło.

Nie chcąc by go rozpoznano złożył śluby milczenia i przez 40 lat nie wypłynęły żadne słowa z jego ust. Porozumiewał się dzwoneczkiem, prosząc o chleb i wsparcie dla osób potrzebujących i chorych. Legenda głosi, że owym dzwoneczkiem Henryk uleczył chłopca z głuchoty.

Kościół Katolicki świętych Piotra i Pawła w powiecie Kelheim, Mainburg, Dolna Bawaria, Niemcy.Zdjęcie fotolia, autor Otto Durst

Zmarł 15 maja około 1185 roku w Ebrantshausen. Tam, w miejscowym kościele św. Apostołów Piotra i Pawła został pochowany. Szybko rozwinął się kult Henryka, który trwa do dzisiaj w Dolnej Bawarii.

Dzień 15 maja jest świętem, przybywają pielgrzymki do grobu, organizowana jest procesja ku czci świętego w Heinrichskapelle Ebrantshausen.

Podobizna Pustelnika jest zamieszczana przy drzwiach domów, oraz wypiekany jest chleb z żytniej mąki, ze znakiem krzyża, który jest podawany także zwierzętom dla ochrony przed chorobami.

Dzwoneczek do dziś jest relikwią, która według tradycji pomaga w chorobach uszu i można nim zadzwonić w dzień wspomnienia Henryka.

Poprzedni artykułbł. Henryk z Bolzano (lub Henryk z Treviso)
Następny artykułśw. Henryk z Uppsali, męczennik