Patronka: matki oraz diecezja gnieźnieńska, Kalisz Wielkopolski i Wielkopolska.
święto – 15 czerwca
Jolanta Helena żyła w XIII i pierwszych latach XIV wieku w Polsce. Urodziła się w 1244 roku w Ostrzyhomiu.
Była córka króla Węgier Beli IV oraz Marii Laskarini. Należała do królewskiej dynastii Arpadowiczów (królów węgierskich). Księżna kaliska i wielkopolska, siostra świętej Kingi.
Figura błogosławionej Jolanty Heleny znajdująca się przy archikatedrze w Gnieźnie, zdjęcie fotolia, autor zdjęcia GKor
Jako dwunastoletnia dziewczynka wyszła za mąż w Krakowie za Bolesława Pobożnego, księcia kaliskiego. Po ślubie zanim udała się na dwór męża, kilka lat przebywała w Krakowie, w otoczeniu księcia Bolesława Wstydliwego i jego żony św. Kingi. W małżeństwie Bolesława i Jolanty urodziły się trzy córki Elżbieta, Jadwiga i Anna. Jako 35 latka owdowiała, krótko przebywała w Krakowie i wyruszyła do Wielkopolski. Tam osiadła w klasztorze duchowej siostry świętego Franciszka – świętej Klary w Gnieźnie. Wiodła życie mniszki do końca swoich dni. Błogosławiona Jolanta żyła w aurze świętości.
Zmarła w zgromadzeniu świętej Klary w Gnieźnie /Wielkopolska. Beatyfikacja miała miejsce 14 czerwca 1827 roku, przez papieża Leona XII. Przekazy informują o wielu cudach mających miejsce przy jej grobie. Relikwie Błogosławionej znajdują się we wczesnogotyckim kościele ufundowanym przez Przemysła II, w Gnieźnie u braci Franciszkanów Konwentualnychpod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i świętego Antoniego z Padwy.
Kościół Najświętszej Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie, Wielkopolska.Miejsce, gdzie znajdują się relikwie błogosławionej Jolanty Heleny. Zdjęcie Fotolia, autor zdjęcia: Andrey Shevchenko