bł. Kazimiera Wołowska, Maria Marta od Jezusa, męczennica

1416

święto – 12 czerwca

Należy do grona 108 polskich męczenników II wojny światowej wyniesionych na ołtarze 13 czerwca 1999 roku w Warszawie przez papież Jana Pawła II.

Kazimiera Wołowska urodziła się 30 września 1879 roku w Lublinie. Wstąpiła do Zgromadzenie Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Jazłowcu (tereny dzisiejszej Ukrainy) mając 21 lat. Kilka lat później w lipcu 1909 roku złożyła śluby wieczyste i oddała się służbie ludziom.

Prowadziła działalność charytatywną na Kresach Wschodnich. Była przełożoną domu zakonnego w Słonimie, gdzie organizowała sierociniec i szkołę.

Przez pierwsze lata wojny prowadziła tajne nauczanie, pomagała wszystkim ludziom w potrzebie rodzinom więźniów, osobom zwracającym się o pomoc, jedzenie. Ukrywała Żydów. W grudniu 1942 roku trafiła na gestapo i 19 grudnia 1942 roku została rozstrzelana na Górze Pietralewickiej koło Słonimia. Towarzyszami egzekucji byli także błogosławiona Bogumiła Noiszewska (s.Ewa od Opatrzności Bożej) i ks. Adam Sztarkiem.

Obraz z wizerunkiem bł. Marty Wołowskiej, znajdujący się w archikatedrze lubelskiej Parafia pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, autorstwa Zbigniewa Kotyłły, zdjęcie fotolia, autor Giuseppe Antonio Pec
Poprzedni artykułśw. Klemens Maria Hofbauer (Clement Mary Dvořák) C.Ss.R. – wikariusz, Morawski pustelnik
Następny artykułśw. Lutgarda z Tongeren (lub Ludgarda z Totgeren, Luitgard, Lutegarde z Aywières) opatka, mistyczka