bł. Thiemo (znany także jako Thimo, Tymon, Teodmar, Dietmar, Theodinarus, Theodmarus) arcybiskup, męczennik OSB

1630

Patron: grawerzy, ludwisarze, murarze, szklarze, stolarze, rytownicy, rzeźbiarze

święto – 28 września

W ikonografii przedstawiony z wrzecionem, z pastorałem, z książką, jako arcybiskup.

Żył w XI wieku. Urodził się około 1040 roku. Pochodził z bawarskiej rodziny szlacheckiej Megling. Jako młodzieniec pobierał nauki w klasztorze braci benedyktynów, w opactwie Niederaltaich nad Dunajem w Bawarii. Prawdopodobnie tuż po jej ukończeniu wstąpił do zgromadzenia. Pełnił funkcję opata klasztoru świętego Piotra w Salzburgu.

Klasztor w Salzburgu należy do jednych z najstarszych opactw benedyktyńskich funkcjonujących do dziś. Na zdjęciu wnętrze kolegiaty św. Piotra, które zostało założone przez biskupa misyjnego św. Ruperta w 696 roku. W opactwie znajduje się najstarsza biblioteka w Austrii, w której posiadniu jest ponad 800 manuskryptów pochodzących już z wczesnego Średniowiecza. Obecnie klasztor można zwiedzać, a nawet spędzić w nim kilka dni jako gość korzystając w czytelni z zasobów biblioteki. Obraz wolfgang11 z Pixabay

Był bardzo wszechstronnie utalentowany artystycznie. Pracował jako malarz, rzeźbiarz i grawer, prawdopodobnie jego ulubionym materiałem, w którym lubił szczególnie pracować był stop miedzi i cynku. Przypisuje mu się autorstwo wielu zachowanych rzeźb.

Nawa główna kolegiaty św. Pawła w Salzburgu. Widok na wejście i piękne organy. Obraz Hans Braxmeier z Pixabay

7 kwietnia 1090 roku został arcybiskupem Salzburga. Brał udział w wyprawie krzyżowej do Ziemi Świętej zorganizowanej w 1101 roku tzw. Krucjacie Tchórzy. Prawdopodobnie po klęsce odniesionej pod Herakleą dostał się do niewoli tureckiej i jak głosi legenda odmówił naprawy uszkodzonego bożka, za co był torturowany. Odcinano jego kończyny po kawałku i wyrywano wnętrzności. Umęczony zmarł około 1102 roku w okolicach Aszkelonu na terenie ówczesnej Palestyny.

Panorama ziemi palestyńskiej. Obraz Jolyne D z Pixabay

Arcybiskup nigdy nie został oficjalnie kanonizowany, lecz wieść o jego męczeńskiej śmierci szybko rozpowszechniła się wśród ludności Bawarii, gdzie jest traktowany jako święty.

Panorama Salzburga od strony rzeki Salzach (dopływ Inn) z widokiem na twierdze Hohensalzburg oraz starówkę, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO Obraz Wiesław Grąziowski z Pixabay
Poprzedni artykułbł. Reginald z Orleanu
Następny artykułśw. Małgorzata z Antiochii (lub Małgorzata Antiocheńska, Marina). Wspomożycielka, męczennica