

Patron: grawerzy, ludwisarze, murarze, szklarze, stolarze, rytownicy, rzeźbiarze
święto – 28 września
W ikonografii przedstawiony z wrzecionem, z pastorałem, z książką, jako arcybiskup.
Żył w XI wieku. Urodził się około 1040 roku. Pochodził z bawarskiej rodziny szlacheckiej Megling. Jako młodzieniec pobierał nauki w klasztorze braci benedyktynów, w opactwie Niederaltaich nad Dunajem w Bawarii. Prawdopodobnie tuż po jej ukończeniu wstąpił do zgromadzenia. Pełnił funkcję opata klasztoru świętego Piotra w Salzburgu.


Był bardzo wszechstronnie utalentowany artystycznie. Pracował jako malarz, rzeźbiarz i grawer, prawdopodobnie jego ulubionym materiałem, w którym lubił szczególnie pracować był stop miedzi i cynku. Przypisuje mu się autorstwo wielu zachowanych rzeźb.


7 kwietnia 1090 roku został arcybiskupem Salzburga. Brał udział w wyprawie krzyżowej do Ziemi Świętej zorganizowanej w 1101 roku tzw. Krucjacie Tchórzy. Prawdopodobnie po klęsce odniesionej pod Herakleą dostał się do niewoli tureckiej i jak głosi legenda odmówił naprawy uszkodzonego bożka, za co był torturowany. Odcinano jego kończyny po kawałku i wyrywano wnętrzności. Umęczony zmarł około 1102 roku w okolicach Aszkelonu na terenie ówczesnej Palestyny.


Arcybiskup nigdy nie został oficjalnie kanonizowany, lecz wieść o jego męczeńskiej śmierci szybko rozpowszechniła się wśród ludności Bawarii, gdzie jest traktowany jako święty.


