bł. Tomasz, Jan Baptysta (Thomas Bullaker) kapłan, męczennik OFM

896

święto – 4 maja oraz 22 listopada (jako jeden z męczenników Anglii i Walii)

W ikonografii przedstawiany w stroju z epoki, z nożem w piersi oraz sznurem na szyi. 

Tomasz urodził się w 1604 roku. Pochodził z pobożnej rodziny lekarza z północno-wschodniej Anglii, zamieszkiwali w Chichester. W 1622 roku wstąpił do zgromadzenia braci franciszkanów w Hiszpanii i przybrał imię Jan Baptysta, a mając 24 lata przyjął święcenia kapłańskie.

Następnie udał się do Anglii. Wiele lat pracował wśród chorych, biednych i potrzebujących w Londynie. Został aresztowany 11 września 1642 roku za złamanie zakazu i odprawianie katolickiej mszy świętej. Po torturach, powieszeniu i poćwiartowaniu, został ścięty.

Błogosławiony Tomasz należy do grona osiemdziesięciu pięciu męczenników Anglii, Szkocji i Walii, straconych za wiarę na Wyspach Brytyjskich w latach 1535-1679. Został beatyfikowany wraz z innymi błogosławionymi 22 listopada 1987 przez papieża św. Jana Pawła II .

 

Rycina przedstawiająca stary Londyn. Widok na Pałac i Twierdzę Jej Królewskiej Mości, która została wzniesiona przez Wilhelma Zdobywcę w 1073 roku. Dawniej pełniła rolę więzienia, miejsca straceń oraz odosobnienia królowych Anglii przed koronacją. Londyńskie Tower usytuowana jest na północnym brzegu Tamizy, jej symbolem są kruki zamieszkujące wieże. Wg legendy tak długo jak ptaki zamieszkują budowlę będzie trwało imperium brytyjskie. Obraz Gordon Johnson z Pixabay
Poprzedni artykułśw. Apolinary z Rawenny, męczennik
Następny artykułśw. Itta z Nijvel (lub Iduberga, Ida z Nivelles)