bł. Julia Rapiel, siostra Maria Sergia od Matki Bożej Bolesnej (CSFN), męczennica

1129

święto – 4 września

Papież Jan Paweł II beatyfikował Siostrę Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu 5 marca 2000 roku w gronie 11 męczennic z Nowogródka.

Urodziła się 18 sierpnia 1900 roku w Rogożynie. Wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu w 1922 roku w Grodnie. Rok później wyjechała do Stanów Zjednoczonych. Śluby wieczyste złożyła w Filadelfii i kilka lat później wróciła do Europy i osiadła w Nowogródku.

W czasie II Wojny Światowej była osobą represjonowaną przez sowietów, a od lata 1941 roku przez Niemców. Została aresztowana.

Siostra Maria Sergia wraz z 10 innymi siostrami zgłosiła się do gestapo proponując swoje życie za życie 120 osób, które czekały na egzekucję. Zostały aresztowane i 1 sierpnia 1943 roku w okolicach Nowogródka rozstrzelane.

Wśród osób, które należały do grona 120 aresztantów wszyscy, którym kare śmierci zamieniono na roboty przymusowe w Niemczech przeżyli wojnę. W marcu 1945 roku dokonano ekshumacji ciał. Siostry spoczęły we wspólnym grobie przy kościele farnym w Nowogródku.

Nowogródek. Widok na Kościół Farny Przemienienia Pańskiego (Białą Farę Fara Witoldowa) współcześnie, zdjęcie fotolia, autor Ivan Abramkin
Poprzedni artykułśw. Stanisław Kazimierczyk przebiter, kaznodzieja i kanonik laterański
Następny artykułbł. Tadeusz Dulny, polski kleryk, męczennik