św. Siedmiu śpiących braci (siedmioro dzieci z Efezu) męczennicy

3395

Patroni żeglarzy.

Chronią przed bezsennością i gorączką.

święto – 27 lipca

Żyli w czasach prześladowań wyznawców Jezusa około 250 roku. W okresie panowania cesarza Decjusza.

Do ich imion nie ma pewności. Wymieniane są: Dionizy, Jan, Konstantyn, Maksymian, Malchus, Martynian, Serapion lub Achilliades, Eugenios, Kyriakos, Probatos,  Sabbatios, Stephanos.

Ich historię przekazał mnich syryjski Jakub z Saróg,a w Europie rozpowszechnił św.Grzegorz z Tours.

Widok na częściowo odbudowaną Bazylikę św. Jana w mieście Selçuk i piękny widok na wzgórze Ayasoluk – miejsce pochówku św. Jana Ewangrlisty, Turcja. Na obrzeżach miasta znajdują się także ruiny starożytnego Efezu, prawdopodobne miejsce śmierci św. Siedmiu Braci, zdjęcie shutterstock, autor Sanga Park

Legenda głosi, że pochodzili z Efezu położonego na terenach dzisiejszej Turcji. Zostali zamurowani w jaski i zapadli w sen.

Przebudzili się dopiero około 150 – 190 lat później w IV wieku okazując swoją wiarę, konstatując zmiany usnęli ponownie.

W 1926 roku została ponownie odkryta jaskinia z grobowcem. Jest do dzisiaj miejscem odwiedzanym i świadczącym o istnieniu Siedmiu Śpiących Braciach.

27 lipca – dzień wspomnienia Świętych jest w ludowych opowieściach dniem, w którym prognozuje się pogodę na kolejne 7 tygodni! ( jaka pogoda z 27 lipca, taka pogoda przez kolejne 7 tygodni).

Współczesny widok na starożytne miasto i bibliotekę Celsusa w Efezie, Turcja. Jak głosi legenda to tu urodzili się i zmarli św. Bracia z Efezu, zdjęcie shutterstock, autor muratart
Poprzedni artykułśw. Pelagiusz z Kordoby (lub Pelayo), męczennik
Następny artykułśw. Willibrord ( lub Villibrordus, Wilibrord) z Utrechtu, biskup