Sługa Boży o. Bernard z Wąbrzeźna

1799

Patron wzywany w czasie pandemii

Urodził się w 1575 roku jako Błażej Pęcherek. Pochodził z rodziny  mieszczańskiej z Wąbrzeźnia (Polska).

W 1586 roku rozpoczął naukę w kolegium jezuickim w Poznaniu, gdzie jednym z nauczycieli był o. Wojciech Tobolski, nauczyciel i spowiednik świętego Stanisława Kostki.  

W 1599 wstąpił do zakonu benedyktynów w Lubiniu otrzymując imię Bernard, krótko po przyjęciu święceń kapłańskich objął funkcję mistrza nowicjatu.

Już za życia otaczała go opinia świętości – osoby rozmodlonej lecz otwartej na potrzeby innych.

Przypisywano mu łaskę czynienia cudów – zwłaszcza uzdrowień, które miały miejsce już za życia ale także po śmierci. Umarł i został pochowany w rodzimym opactwie 2 czerwca 1603 roku.

Kapliczka z sarkofagiem o. Bernarda

Więcej informacji o Słudze Bożym o.Bernardzie przeczytasz na stronie Opactwa Benedyktynów w Lubiniu. Zobacz także historię wyrobu leczniczej benedyktynki. Średniowieczne opactwo można odwiedzić i zwiedzić, jeśli szukasz pomysłu na spędzenie wolnego wejdź/kliknij tutaj – medytacje Lubin.

Widok na opactwo w Lubiniu, które powstało w średniowieczu. Spoczywa w nim potomek Piasta Mieszka III Starego – książe Władysław III Laskonogi. Więcej o historii opactwa (link), zdjęcie shutterstock, autor canon_photographer

Poprzedni artykułśw. Artur z Glastonbury
Następny artykułśw. Werenfried van Elst