Służebnica Boża Rozalia Celakówna, mistyczka

1147

Msze święte w intencji wyniesienia Rozalii na ołtarze odbywają się 19 dnia każdego miesiąca w kościele Najświętsz ego Serca Pana Jezusa w Krakowie.

Krakowska Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa, kościół Jezuitów projekt architektoniczny Franciszek Mączyński,rzeźba Chrystusa projektu Xawerego Dunikowskiego.zdjęcie shutterstock,autor meunierd

Rozalia urodziła się w Jachówce, w 1901 roku, w bardzo pobożnej rodzinie. Jako kilkuletnia dziewczynka odczuwała silny związek z Jezusem. Jako dorosła dziewczyna zamieszkała w Krakowie. Przebywała w klasztorach sióstr wizytek, a następnie w zgromadzeniu klarysek za namową opiekuna duchowego ks. Tobiasiewicza.

Okres lat 1919-1926 to zmagania Rozalii z „nocą duchową”, oraz pielgrzymki do sanktuariów maryjnych. Wizje, które towarzyszyły życiu Służebnicy Bożej zostały skanalizowane w kierunku oddania się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

Kształciła się i niosła pomoc osobom chorym i potrzebującym. Zdała egzamin  pielęgniarski. Pracowała w różnym okresie, w szpitalu na oddziałach dermatologicznym, chirurgicznym, okulistycznym.

W 1944 roku Rozalia poważnie zachorowała i po chorobie zmarła w szpitalu św.Łazarza. została pochowana na Cmentarzu Rakowieckim. W roku 1996 rozpoczął się proces beatyfikacji Służebnicy Bożej Rozalii z inicjatyw Fundacji Serca Jezusa. 

Panorama miasta.Zabytkowy Zamek Królewski na Wawelu Kraków, Polska, zdjęcie shutterstock, autor HUANG Zheng
Poprzedni artykułbł. Salomea (Salomea Piastówna) OSC
Następny artykułśw. Domnius (Domnion, Domnio, Doimus, Dujma, Dujam, Duje) biskup i męczennik