św. Adelgunda (lub Aldegunda, Aldegonde, Aldegundis, Adelgundis ), przeorysza

3001

Patronka wzywana szczególnie w przypadku trudności w chodzeniu. 

Chroni od nagłej śmierci, oraz w chorobach głowy, oczu, piersi, a także w chorobach nowotworowych i raku piersi. Opiekunka chorych dzieci.

święto – 30 stycznia

Żyła w VII wieku we Francji. Urodziła się w Hainaut (obecnie Belgia) około 633-639 roku. Pochodziła z królewskiej rodziny Merowingów. Jej ojciec hrabia Guisnes – Waldebert, oraz matka Bertilla de Mareuil zostali również uhonorowani jako święci Kościoła Rzymskokatolickiego.

Kościół parafialny w Anhausen pod wezwaniem St. Adelgundis, Niemcy, zdjecie fotolia, autor:traveldia

Adelgunda nie chcąc wyjść za mąż wybrała powołanie i życie zakonne. Prawdopodobnie w późniekszych latach jej siostra św. Waldetruda z Mons zachęciła ją do założenia klasztoru, który powstał w 661 roku. Adelgunde została opatką klasztoru w Maubeuge. Zgromadzenie przyjęło regułę świętego Benedykta.

Wśród mniszek, które dołączyły do św. Adelgundy była także przyszła święta Amelia, która znalazła schronienie w klasztorze po śmierci swojego męża. Amelia była krewną marszałka dworu Pepin z Landen, który również został świętym. 

Adelgunda zmarła w opactwie Maubeuge w 684 roku prawdopodobnie na raka piersi. Opactwo stało się głównym miejscem kultu świętej, oraz miejscem gdzie znajdują się jej relikwie. 

Widok na przepiękne freski, oraz organy w kościele parafialnym św.Adelgundy w Anhausen, Niemcy, zdjecie fotolia, autor:traveldia
Poprzedni artykułśw. Adelajda z Vilich, przeorycza
Następny artykułśw. Adrian (Hadrian) z Nikomedii