św. Agata Sycylijska, męczennica

5275

Patronka: Sycylia, Palermo, San Marino, piekarze, piastunki, kominiarze, zawody związane z ogniem, osoby skazane na męczeństwo, cierpiący. Wzywana przez ofiary tortur i gwałtów, oraz osoby głodujące. Chroni przed pożarami, katastrofami, klęskami żywiołów i głodu. Pomaga w chorobach piersi, przy raku piersi i innych stanach zapalnych.

święto – 5 lutego

Statua św. Agaty w Katanii na Sycylii, zdjęcie fotolia, autor: siculodoc

Według różnych opisów była mieszkanką Katanii na Sycylii. Urodziła się pierwszej połowie III wieku, w dobrze sytuowanej rodzinie, która mimo oficjalnego zakazu przyjęła chrześcijaństwo.

Agata już jako dziewczynka uczestniczyła w życiu gminy tamtejszych chrześcijan. Postanowiła też zostać tzw. konsekrowaną dziewicą. W tamtym czasie nie było instytucji żeńskich zakonów, zatem jedyną formą poświęcenia się Bogu było złożenie ślubów dziewictwa przez osoby świeckie. Zewnętrznym znakiem złożenia tych ślubów był czerwony welon.

Gdy miała ok. 20 lat do Katanii przybył rzymski prokonsul Kwincjan. Młoda, atrakcyjna i inteligentna dziewczyna wpadła mu w oko. Jednak już w przy pierwszym kontakcie odrzuciła jego zaloty, zasłaniając się wiarą i złożonym przyrzeczeniem. Jak to często bywa, odrzucony zalotnik próbował najpierw zastraszyć dziewczynę i zamknął ją w domu publicznym.

Według tradycji poświęcone 5 lutego w dzień wspomnienia św. Agaty chleb, sól i woda chronią przed piorunami i pożarami.

Gdy to nie poskutkowało, osądził za odmowę składania hołdu bogom rzymskim i skazał na tortury (przypalanie i odcięcie piersi) a następnie śmierć. Miało to miejsce ok. 250 roku.

W rok po jej śmierci, wybuchł wulkan Etna. Mieszkańcy Katanii położyli w poprzek lawy jej zachowany welon i uratowali miasto. Do dziś jest on wielką relikwią.

Szczątki doczesne świętej znajdują się w katedrze w Katanii, a odpust ku jej czci w sycylijskim regionie Val di Noto jest uznanym przez UNESCO niematerialnym światowym dziedzictwem (wartość etnoantropologiczna).


„Apoteoza św. Agaty” fresk na kopule w kościele Chiesa di Santa Agata autorstwa Giovanniego Bergamaschi z końca XIX wieku.Zdjęcie fotolia, autor: Renáta Sedmáková
Poprzedni artykułśw. Kolumba z Sens, męczennica
Następny artykułśw. Alban z Moguncji, męczennik