św. Albert Wielki (Albert z Kolonii, Albert z Lauingen, Albertus Magnus), biskup. Doktor Kościoła

4150

Patron: naukowcy, teolodzy, filozofowie, przyrodnicy i nauki przyrodnicze, nauki ścisłe, studenci, technicy medyczni, górnicy.

święto – 15 listopada

Jeden z najwybitniejszych umysłów średniowiecza. Urodził się około 1200 roku w Lauingen (Bawaria, Niemcy), w rodzinie rycerskiej. Prawdopodobnie jako najstarszy syn hrabiego. Jako chłopiec uczęszczał do pobliskiej szkoły, ale już jako młodzieniec studiował w Padwie nauki przyrodnicze i być może prawo.

Wizerunek świętego Alberta Wielkiego, w którym przedstawiony jest jako biskup Ratyzbony w Bawarii, zdjęcie fotolia, autor Archivist

W 1223 roku będąc pod ogromnym wpływem kazań bł. Jordana z Saksonii, wstąpił do zakonu dominikanów. Jak głoszą przekazy Albert otrzymał łaskę wizji Matki Bożej, która pomogła mu wybrać własną drogę życia. Będąc już kaznodzieją podjął studia teologiczne, które ukończył w Paryżu, w 1245 roku.

Św. Albert Wielki jako przełożony zgromadzenia kaznodziejskiego. Przydomek Wielki pochodzi prawdopodobnie od nazwiska św. Alberta – de Groot, zdjęcie fotolia, autor Archivist

Święty Albert w późniejszych latach to człowiek wszechstronny i nietuzinkowy, o ogromnym autorytecie, prowincjał Zakonu świętego Dominika na terenie Niemiec. Ceniony biskup, wspaniały negocjator, naukowiec, badacz przyrody, teolog, filozof i wreszcie wykładowca akademicki – nauczyciel św. Tomasza z Akwinu, z którym w Kolonii założyli wspólnie tzw. studia generalia (szkołę o randze międzynarodowej, uniwersytet średniowieczny).

Wizerunek św. Alberta w Katedrze św. Stefana w Budapeszcie (Węgry) zdjęcie shutterstock, autor zdjęcia: Bill Perry

Zmarł 15 listopada 1280 roku po kilkuletniej chorobie. Został pochowany w Kolonii w kościele św. Andrzeja (St. Andreas Kirche), gdzie do dziś spoczywają jego relikwie. Beatyfikacja miała miejsce w 1622 roku, a kanonizacja odbyła się w 1931 roku. Papież Pius XI ogłosił św. Alberta Doktorem Kościoła.

Jeden z dwunastu romańskich kościołów w Kolonii. Dominikański kościół Świętego Andrzeja (St. Andreas, Köln), w którym znajduje się grobowiec i relikwie św. Alberta. Kościół został wzniesiony w stylu romańskim (część zachodnia budowli) z elementami gotyku w X wieku. Jest położony w historycznej części miasta, współcześnie nazywanej Altstadt-Nord. Znajduje się w niewielkiej odległości od wspaniałej katedry św. Piotra i NMP, zdjęcie fotolia, autor S.Külcü
Poprzedni artykułśw. Olaf II Haraldsson, król i męczennik
Następny artykułśw. Jan Chrzciciel, prorok