św. Alojzy Scrosoppi kapłan, założyciel Zgromadzenia Sióstr Opatrzności

1558

Patron piłki nożnej, piłkarzy, osób chorych na AIDS, pęcherzyce i inne choroby skóry, miasto Udine (Włochy), Siostry Opatrzności św. Kajetana z Thiene

święto – 3 kwietnia

Urodził się w Udine (Włochy) w 1804 roku, w rzemieślniczej, religijnej rodzinie. Jako dorastający nastolatek wybrał drogę kapłaństwa – mszę prymicyjną odprawił w rodzinnym mieście w 1827 r. roku a koncelebrowali ją jego starsi bracia – też kapłani.

Jego działalność przypadła na lata licznych niepokojów społecznych i epidemii. Od początku angażował się w pomoc najuboższym – dzieciom i sierotom. Pomagał zarządzać sierocińcem dla dzieci prowadzonym przez jego brata Carlo. Gdy była potrzeba, wychodził na ulice i publicznie kwestował by znaleźć środki dla potrzebujących. W wieku 42 lat wstąpił do Oratorium św. Filipa Neri.

Wraz z bratem Carlem, Felicitą Calligaris i Rosą Molinis powołał do życia Zgromadzenia Sióstr Opatrzności – opiekujące się potrzebującymi pomocy i pokrzywdzonym przez los dziewczętami i uczące ich zawodu. Pomagał ubogim studentom i chorym w szpitalach. Zmarł w 1881 roku w rodzinnym Udine.

Cudem, potwierdzającym jego świętość było uzdrowienie w 1996 roku Petera Changu Shitimy – zambijskiego chłopca chorego na AIDS. Został kanonizowany 10 czerwca 2001 r.

Poprzedni artykułśw. Lucjan i Marcjan, męczennicy
Następny artykułbł. Marianna Biernacka