św. Anatol z Laodycei(Anatolius z Aleksandrii) biskup i spowiednik. Wyznawca. Ojciec Kościoła

3750

Patron: uczonych, nauk ścisłych, matematyków

święto – 3 lipca

Urodził się w III wieku w Aleksandrii (Egipt Ptolemejski). Pochodził prawdopodobnie z zamożnej rodziny i otrzymał staranne wykształcenie.

Anatol był utalentowanym muzykiem i kompozytorem oraz nieprzeciętnym fizykiem, matematykiem, arytmetykiem i astronomem. Uchodzi za wybitnego uczonego swoich czasów należącego do szkoły filozofii Arystotelesa.

Zachowały się fragmenty kilkunastu książek napisanych przez Anatola. Są to dzieła z zakresu arytmetyki, chronometrii i matematyki oraz późniejsze traktaty o Zmartwychwstaniu Pańskim.

Ogromna wiedza i umiejętności z zakresu retoryki i dialektyki umożliwiały przyszłemu Ojcu Kościoła na wygaszenie buntu spowodowanego głodem i odstąpienie królowej Septimy Zenobii od oblężenia Brunchium, w części ówczesnej Aleksandrii. W czasie odbywających się negocjacji doprowadził do uwolnienia z oblężenia kobiet z dziećmi oraz osób starszych.

Starożytna latarnia morska strzegąca wejścia do portu w Aleksandrii, na Faros, wybudowana 280-279 p.n.e. na polecenie władcy Egiptu Ptolemeusza I Sotera. Należała do starożytnych 7 cudów świata, a św. Anatol mógł ją oglądać na własne oczy. Ostatecznie została zniszczona przez trzęsienia ziemi w XIII/XIV wieku (od II wieku prawdopodobnie była już delikatnie naruszona i nie posiadała najwyższej kondygnacji) zdjęcie fotolia, autor Sergey Kamshylin

Około 268 roku został przez lud okrzyknięty biskupem Laodycei po prawdopodobnej śmierci wcześniejszego biskupa Euzebiusza, o którym wspominają przekazy iż w  swoich ostatnich latach został arianinem.

Anatol zmarł 3 lipca 283 roku w swoim mieście biskupim Laodycei (obecnie Latakia, Syria). Jego święto jest obchodzone 3 lipca podobnie jak wspominanego tego dnia św. Anatola Wyznawcy z Konstantynopola – pierwszego biskupa żyjącego dwa wieki później.

Ruiny północnych przedmieściach Latakii. Dawne miasto-państwo Ugarit. Miejsce, z którego pochodził św. Anatol. zdjęcie fotolia, autor siempreverde22
Poprzedni artykułśw. Amelia z Maubeuge (lub Amalia z Binche, Amalberga z Lobbes) księżna (OSB)
Następny artykułśw. Andrzej Apostoł, męczennik