św. Aniela (lub Angelika, Angelica) Merici (CSU)

2291

Patronka wzywana przez dzieci, które utraciły rodziców, niepełnosprawność, wszelkie choroby, osoby niepełnosprawne, oraz miejscowość i gmina Desenzano.

święto – 27 styczeń

Urodziła się ok. 1474 w Desanzano nad Jeziorem Garda (dzisiejsze Włochy). We wczesnym wieku straciła rodziców i większość z rodzeństwa. Lata młodzieńcze spędziła wraz z siostrą u wujostwa w Salo. Odkrywając w sobie powołanie służenia innym, została tercjarką franciszkańską. Mimo, że najprawdopodobniej nie czytała biegle i nie umiała pisać, postanowiła przybliżać nauki Katechizmu okolicznym dzieciom (wiedzę wyniosła z bardzo religijnego domu rodzinnego).

Obraz olejny w kościele Chiesa di Angela Merici autorstwa Pietro Maria Bagnadore (1588).Brescia, Włochy zdjęcie shutterstock, autor Renata Sedmakova

Podczas pielgrzymki do Ziemi Świętej utraciła i cudownie odzyskała wzrok. Odczytała to jako zachętę do realizowania swojej edukacyjnej misji. Już wtedy bowiem jej nauczanie stało się sławne. W 1535 r. w Brescii (Włochy) wraz z towarzyszkami założyła Towarzystwo św.Urszuli (dzisiejsze Urszulanki). Na początku nie był to zakon lecz zgromadzenie świeckich kobiet (dziewic), które na skutek różnych kolei życia ani nie wyszły za mąż ani nie mogły wstąpić do klasztorów, a chciały się poświęcić służbie Bogu i ludziom.

Mottem zgromadzenia było apostolstwo przez nauczanie. Z czasem przekształciło się w zakon słynący z prowadzenia szkół dla dziewcząt. Aniela zmarła w 1540 roku a jej relikwie znajdują się w Brescii w kościele pod jej wezwaniem.

Poprzedni artykułbł. Angelina z Marciano (lub Angelina z Corbary )
Następny artykułśw. Antonin (lub Antoninus, Antonino) Pierozzi z Florencji, biskup i spowiednik