bł. Anna Katarzyna Emmerich – stygmatyczka, augustianka

1290

Opiekunka osób niepełnosprawnych

święto – 9 lutego

Anna Katarzyna urodziła się 8 września 1774 roku w ubogiej rodzinie rolniczej, w Westfalii. Była kolejnym piątym dzieckiem. Mimo słabego zdrowia bardzo pomagała rodzicom w pracach i przy młodszym rodzeństwie.

Jako kilku letnia dziewczynka przygotowywała się do Pierwszej Komunii Świętej. W drodze do pierwszej spowiedzi świętej zemdlała, tak bardo była przejęta żalem za grzechy i ich wyznaniem.

Będąc nastolatką wstąpiła do zgromadzenia augustianek. Przebywała w klasztorze, aż do jego likwidacji w 1811 roku.

Wnętrze domu Najświętszej Maryi Panny. Efez, Turcja,zdjęcie shutterstock,autor Catay

W kolejnych latach Anna Katarzyna ciężko zachorowała i pojawiły się stygmaty. Uważała, że jej choroba nagle zakończy się śmiercią. Miała również wizje Najświętszej Maryi Panny, która oznajmiła jej, że jeszcze nie umrze i zawsze otrzyma potrzebną pomoc. A ludzie będą o niej mówić.

Stygmaty Anny Katarzyny były wielokrotnie badane pod kątem oszustwa, a sama Anna stała się osoba bardzo znaną

Statua Maryi Dziewicy, Ephesus, Izmir, Turcja,zdjęcie shutterstock,autor gokind

Katarzyna kilkukrotnie przeprowadzała się. Mieszkała u wdowy Roters, u pana Umberga – piekarza i piwowara. Otoczona była potrzebną opieką przez ks. Lamberta, oraz spowiednika o.Limberga.

Wizje Błogosławionej dotyczyły między innymi rozmów z Jezusem, wizji czyśćca i dusz czyśćcowych. Istoty trójcy Świętej, widzianych jako cylindryczne sfery. Życia Maryi. Nowego Testamentu, jak i Męki Pańskiej były skrzętnie zapisywane. Na podstawie wizji Mel Gibson nakręcił film „Pasja”.

Wizje Błogosławionej dotyczące Maryi pozwoliły na odkrycie jej domu w Efezie. Francuski ksiądz Abbé Julian Gouyet w 1881 roku wędrując po Turcji wg wskazań z wizji Anny Katarzyny zawartych w książce „Dom Maryi” znlazł miejsce wskazane przez Emmerich.

Turcja, Efez, zdjęcie przedstawiające dom Maryi matki Jezusa z zewnątrz,zdjęcie fotolia,autor aphonua

Czterdzieści tomów widzeń i wizji Emmerich spisanych przez Klemensa Brentano budzi jednak wśród niektórych obserwatorów krytykę. Nie ma pewności, że słowo pisane nie zostało ubarwione i jest pełnym przekazem wizji Anny.

Anna Katarzyna gasła już od jesieni 1823 roku. Zmarła 9 lutego 1824 roku w Dulmen. W uroczystości pogrzebowej na podmiejskim cmentarzu brały udział nieprzeliczone rzesze ludzi.

Wiele tygodni po pochówku pojawiły się plotki o skradzionym ciele zmarłej. Grób został ponownie otwarty. Stwierdzono, iż ciało Anny Katarzyny jest i nie ulega rozkładowi. Zostało przeniesione z cmentarza do kościoła św. Krzyża, gdzie spoczywa do dziś.

Została beatyfikowana przez papieża Jana Pawła II w 2004 roku, w Rzymie, na podstawie dekretu o cudzie za jej pośrednictwem. Nie były brane pod uwagę spisane przez Clemensa Brentano tomy wizji Anny Katarzyny, jak oświadczył o.Peter Gumpel w „Catholic News Service”. Spisane treści budzą wątpliwości.

Poprzedni artykułśw. Józef Sebastian Pelczar, biskup
Następny artykułśw. Grzegorz z Nyssy, Ojciec Kościoła