św. Anzelm z Canterbury (lub z Aosty), arcybiskup. Doktor Kościoła

1230

 święto – 12 kwietnia

Niezwykły intelektualista, nazywany Ojcem scholastyki, jeden z najwybitniejszych pisarzy w historii Kościoła. Urodził się około 1033 roku w miejscowości Aosta (Lombardia, Włochy) w rodzinie miejscowego szlachcica. Lata młodości spędził w wielu szkołach przyklasztornych – głównie we Francji.

W końcu wstąpił do prestiżowego wówczas klasztoru benedyktynów w Le Bec (Normandia, obecnie Francja). Już wtedy doceniono jego wybitne zdolności intelektualne i umiejętność przemawiania. Niebawem awansował na opata. Już wtedy rozpoczął pracę nad licznymi dziełami teologicznymi i filozoficznymi.

W 1093 r. został arcybiskupem Cantenbury i Prymasem Anglii (Normandia wówczas należała do tego królestwa).

Pieczęć arcybiskupa Canterbury, Anzelma. Kolorowa historia Anglii, 1837 r.,zdjęcie shutterstock,autor Morphart Creation

Kolejne lata poświęcił na obronę Kościoła przed politycznymi zapędami ówczesnych królów: Wilhelma II i Henryka I. Musiał udać się na wygnanie do Rzymu. Zalecał swoim księżom celibat, znany był też z walki z niewolnictwem.

O jego wielkim wpływie na współczesnych i szacunku u potomnych niech też świadczy fakt umieszczenia jego postaci w Boskiej Komedii Dantego, wśród duchów światłości. Zmarł w Cantenbury (Anglia) w 1109 r.

Poprzedni artykułśw. Acisjusz (lub Asicus, Assicus, Assic)
Następny artykułśw. Apolinary z Rawenny, męczennik