św. Arseniusz Diakon (Arsenius Rzymianin, Arseniusz Wielki) pustelnik. Ojciec Pustyni.

1133

Patron nauczycieli

święto – 19 lipca

Żył na przełomie IV i V wieku. Urodził się w Rzymie pomiędzy 350-354 rokiem. Pochodził z zamożnej i wpływowej rodziny senatorskiej. Skończył liczne szkoły i był wszechstronnie wykształcony, szczególnie bliskie były mu nauki humanistyczne.

Z polecenia papieża Damazego I został nauczycielem synów cesarza Teodozjusza I Wielkiego (347-395). Zamieszkał w Konstantynopolu (dzisiejszy Stambuł) i przez kilkanaście lat miał wpływ na wychowanie przyszłych cesarzy: Arcadiusa i Honoriusza. Prowadził dostatnie i pełne splendoru życie.

Jednak przez cały ten czas myślał zbawieniu swojej duszy, co wyrażał w modlitwach i odnalazł swoją drogę. Po śmierci rodziców zdecydował wraz z siostrą, że cały majątek zostanie rozdany ludziom ubogim i potrzebującym. Siostra Afrositta została mniszką, a Arseniusz udał się na pustynię i został mnichem. Zamieszkał w ośrodku klasztornym w Scetis (Dolina Natronu, Egipt). Dzielił celę ze świętym Janem Karłem (339-405). 

Słynął z mądrości wypowiedzi, trafnej obserwacji ludzkiej natury i samodyscypliny.

Pod koniec życia podjął wędrówkę po bezkresach pustyni. Został pustelnikiem. Przebywał w okolicach Aleksandrii, z których przeniósł się na górę Troe znajdującej się w niewielkiej odległości Memphis. Tam zmarł jako bardzo stary eremita, osiągając wiek około 100 lat, w 445 roku.

Miasto Memphis (nazywano także Moph, Noph) powstało w czasach panowania pierwszej dynastii . W czasach panowania króla Hor-Aha, lub Menesa (Narmer). Była to wczesna stolica Egiptu. W starożytności miasto wytyczało granicę pomiędzy Dolnym a Górnym Egiptem. Położone było około 20 km od Kairu. Obecnie w granicach ówczesnego miasta znajdują się miejscowości: Abu Gorab, Abusir, Dahshur, Mit Rahina, Zawyet el’Aryan, zdjęcie fotolia, autor Leonid Andronov

Szybko otoczyła go opinia świętości. Jego życie opisał  święty Teodor Studyta (758-826). Do dzisiaj zachowały się pisma jego autorstwa są to komentarze do ewangelii św. Łukasza Apostoła (On the Temptation of the Law) oraz instrukcja życia eremity (Instruction and Advice). Istnieją również zachowane przysłowia i opowiadania przypisywane św. Arseniuszowi w zbiorze tzw. Apoftegmatów ojców pustyni.

Panorama pustyni w Egipcie, zdjęcie fotolia, autor ciroorabona
Poprzedni artykułśw. Arnulf z Soissons, biskup
Następny artykułśw. Artemiusz z Antiochii, męczennik