św. Artur z Glastonbury

8768

Patron dzieci i młodzieży

święto – 15 listopada

Mnich benedyktyński żyjący w XVI wieku. Został ofiarą prześladowań Katolików za czasów panowania króla Henryka VIII Tudora.

Zgodnie z ówczesną ustawą „Przeciwko jezuitom, księżom seminarium duchownym i innym osobom podobnym do nieposłusznych” został skazany na śmierć. Zginął śmiercią męczeńską (został ścięty) w obronie dóbr klasztornych Glastonbury w 1539 roku.

Nie odnaleziono śladów dokumentów dotyczących kanonizacji Artura, jest świętym według tradycji wiernych istniejącej od bardzo wielu pokoleń.

Ruiny opactwa, które powstało już w VII wieku i należało w czasach swojej świetności do najbogatszych i najpotężniejszych w Anglii. Klasztor w Glastonbury w Somerset, Anglia zdjęcie shutterstock, autor irisphoto1

Niewiele jest także informacji o samym życiu Artura, nie znana jest data, miejsce narodzin, oraz pochodzenie Świętego. Przypuszcza się jedynie, że pochodził z okolic klasztoru, do którego wstąpił jako młodzieniec lub został oddany na wychowanie braciom zakonnym ze zgromadzenia św. Benedykta z Nursji. 

Panorama opactwa w Glastonbury od strony transeptu północnego w kierunku wschodnim. Po środku zdjęcia widnieje zaznaczone miejsce rzekomego grobowca króla Artura i królowej Ginewry, który jak głosi legenda znajdował się pod głównym ołtarzem klasztornego kościoła, zdjęcie shutterstock, autor Aidask

Opactwo, w którym żył święty Artur, w Glastonbury należy do najstarszych w tym rejonie. Owiane jest wieloma legendami. Jak głosi tradycja jest to miejsce, do którego św. Józef z Arymatei przywiózł kielich Jezusa – Święty Graal, stawiając tam kościół w I wieku dał początek chrześcijaństwu na Wyspach Brytyjskich.

link do opisu św. Józefa z Arymatei: https://nasipatroni.pl/sw-jozef-z-arymatei-legenda-graala/

Poprzedni artykułśw. Wojciech (lub Adalbert) z Pragi biskup, męczennik
Następny artykułSługa Boży o. Bernard z Wąbrzeźna