św. Balbina Rzymska, męczennica 

4435

Patronka wzywana przy chorobach i bólach gardła oraz szyi (zapalenie węzłów chłonnych szyjnych, wole tarczycy)

święto – 31 marca

Żyła w II wieku, urodziła się około 117 roku w Rzymie. Według tradycji była córką trybuna w rzymskiej armii św Kwiryna z Neuss, który sprawował piecze nad aresztowanymi chrześcijanami. Tak poznał papieża Aleksander I, który nawrócił Kwiryna i jego rodzinę na chrześcijaństwo.

Legenda głosi, że Balbina i jej ojciec Kwiryn na podstawie wskazówek otrzymanych od papieża Aleksandra i wiedzy Kwiryna odszukali łańcuchy, w które był zakuty święty Piotr Apostoł, są one do dzisiaj przechowywane w Rzymie jako relikwia. Prawdopodobnie po ich ucałowaniu Balbina została uleczona z ciężkiej choroby.

Łańcuchy Świętego Piotra, które zostały odszukane przez św. Balbinę, znajdują się w kościele San Pietro w Vincoli w Rzymie, Włochy. Zdjęcie fotolai, autor e55evu

Kwiryn za przyjęcie chrztu i wiary chrześcijańskiej został uwięziony i skazany na śmierć. Nie ma pełnej zgodności przekazów co do losów Balbiny. Być może została zamęczona na śmierć wraz z ojcem, lub też została mniszką i pustelnicą i dopiero kilka lat później stracona za bycie chrześcijanką. Zmarła najprawdopodobniej około 130 roku w Rzymie. Została pochowana obok Kwiryna w katakumbach na Via Appia.

Jej imieniem nazwano jeden ze starożytnych cmentarzy rzymskich oraz świątynię, których prawdopodobnie była fundatorką. Kościół z IV wieku jest dzisiaj bazyliką św.Balbiny i znajduje się na wzgórzu Aventyn opodal katakumb nazwanych jej imieniem.

św. Balbina w Watykanie. Wizerunek Świętej wśród panteonu 140 Świętych czczonych na szczycie kolumnady, na Placu św. Piotra.

Poprzedni artykułśw. Dominika z Nikomedii
Następny artykułśw. Anno II z Kolonii