św. Beatus (Beat, Beatus z Beatenberg lub Beatus z Thun) mnich, pustelnik

1418

Patron: choroby nowotworowe, dżuma, Szwajcaria Środkowa

święto – 9 maja

Żył w pierwszym wieku. Pochodził według legendy ze Szkocji lub Irlandii. Podaje się, że był synem królewskim. 

Podróżując przez Anglię spotkał na swojej drodze św. Barnabę i z jego rąk przyjął chrzest. Nawrócony się na chrześcijaństwo udał się w pieszą pielgrzymkę do Rzymu.

Według tradycji został tam wyświęcony na kapłana przez pierwszego biskupa Rzymu – świętego Piotra Apostoła.

Prawdopodobnie w towarzystwie Achatesa udał się na tereny dzisiejszej Szwajcarii, gdzie jako pierwszy na tych ziemiach wprowadził chrześcijaństwo. 

Ołtarz. Wizerunek św. Beatusa w kościele św. Leodegara znajdującym się Lucernie, Szwajcaria, zdjęcie fotolia, autor zatletic

Ewangelizacje rozpoczął od terenów dzisiejszej Argowii w okolicach gór Jura (na północ od Alp Zachodnich). Następnie wyruszył nad jezioro Thun, gdzie zamieszkał w jaskiniach niedaleko miejscowości Beatenberg. 

Wspaniała panorama Alp. Współczesny widok na Beatenberg, Szwajcaria, zdjęcie fotolia, autor AlehAlisevich

Beatus zmarł około 112 roku jako bardzo stary człowiek, jego grób znajduje się przy wejściu do jaskini, którą zamieszkiwał. Dzisiaj zespół jaskiń udostępniony jest do zwiedzania nosi nazwę jaskiń St. Beatus.

Mówi się o wielu cudach i uzdrowieniach, które miały miejsce za wstawiennictwem św. Beatusa, którego kult rozkwitł w XI i XII wieku.

Widok na jaskinie św. Beatusa. Jak głosi legenda aby zamieszkać w jaskini Beatus walczył ze smokiem, którego pokonał. Zostało to uwiecznione w herbie Beatenbergu, zdjęcie fotolia, autor haris7

W pobliżu jaskiń powstał klasztor augustianów. Relikwie Beatusa znajdują się w kaplicy w Lungeren, w Obwalden i na terenie opactwa w Engelbergu (Szwajcaria).

Wnętrze jaskini, którą zamieszkiwał św. Beatus na początku I wieku, zdjęcie fotolia, autor gevisions
Poprzedni artykułśw. Felicja z Nikomedii, męczennica
Następny artykułśw. Benedykt (Benet, Baducing) Biscop, opat