św. Bernadetta (Bernarda) Soubirous, wizjonerka

1975

Patronka pasterzy

święto – 16 kwietnia

 Za sprawą jej objawień powstało słynące cudami, jedno z największych współczesnych miejsc pielgrzymkowych na świecie (Lourdes, południowa Francja), jednak za życia jej wizje stały się przyczyną niejednego nieszczęścia.

Urodziła się w 1844 roku. w rodzinie biednego młynarza w Lourdes. Rodziny nie było stać ani na wysłanie córki do szkoły, ani na zapewnienie jej minimum opieki zdrowotnej, przez co Bernadetta przez całe życie zmagała się z astmą i umarła w wieku 35 lat gnębiona przez wiele chorób.

Witraż z wizerunkiem Matki Bożej z Lourdes i klęcząca św.Bernadetta w modlitwie kościół Narodzenia NMP Katedra,Tajlandia; zdjęcie:shutterstock, autor zdjęcia: MarioA

Oddana wcześnie na służbę do krewnej, później do przytułku dla biednych,  wykonywała najprostsze prace porządkowe, wypasała owce i chodziła po chrust. W czasie jednej z takich wypraw, w pobliskiej grocie ukazała jej się postać – jak się okazało w ostatnim widzeniu – Maryi.

Wizje trwały od 11 lutego do 16 lipca 1858 r. Maryja oprócz zachęty do modlitwy i pokuty, poleciła, by odkopać znajdujące się nieopodal źródełko.

Wizerunek św.Bernadetty w grocie, zdjęcie:fotolia, autor zdjęcia:GoneWithTheWind

Ujawnienie przez czternastolatkę prawdy o objawieniach wpłynęły na dalsze jej losy. Przesłuchiwana, zarówno przez władze świeckie i kościelne, z jednej strony była oskarżana o fantasmagorie, z drugiej otaczana sławą „celebrytki”.

W końcu podjęła decyzję o schronieniu się za murami zakonu, jednak i w nim nie znalazła zrozumienia; odmawiano jej zwykłego ludzkiego szacunku i opieki.

Zmarła i została pochowana w klasztorze Sióstr Miłości w Nevers 16 kwietnia 1879 roku. Jej nienaruszone ciało jest obecnie przechowywane w szklanej trumnie.

Poprzedni artykułśw. Benon (Benno) z Miśni, biskup
Następny artykułśw. Bernard z Menthon (lub Bernard z Aosty, Bernard z Mont-Joux), archidiakon