św. Bernardyn ze Sieny, kaznodzieja

3885

Patron dobrej spowiedzi, wzywany w przypadku czkawki, choroby gardła, krwawienia, choroby płuc i klatki piersiowej.

Osoby i praca w public relations, publicyści, reklama, reklamodawcy, osoby uzależnione od hazardu oraz tkacze.

Opiekun Sieny i okolic, Diecezji San Bernardino, Bernarda, Włochy, Kalifornia.

święto – 20 maja


Obraz autorstwa Bartolomeo (di Segnolo) Caporali (ur.1420-1505r.). Madonna z Dzieciątkiem w otoczeniu św. Franciszka z Asyżu i św. Bernardyna ze Sieny, Kolekcja Starych Mistrzów, Chorwacka Akademia Nauk w Zagrzebiu, Chorwacja, zdjęcie fotolia, autor zatletic

Urodził się 8 września 1380 roku w południowej Toskanii, w miejscowości Massa Marittima. Pochodził ze szlachetnej rodziny i bardzo wcześnie został osierocony.

Wychowywany przez rodzinę. Studiował w Sienie i tam wstąpił do bractwa Santa Maria della Scala, aby opiekować się osobami chorymi. Kilka lat później wstąpił do zgromadzenia franciszkanów Braci Mniejszych z regułą św. Franciszka z Asyżu. 

Jest zwany kaznodzieją włoskiego ludu, przemierzał pieszo całe Włochy głosząc kazania, które gromadziły tłumy słuchaczy. Propagował imię Jezusa Chrystusa i symbol IHS, nawiązujący do Jego greckiego imienia.

Był zwolennikiem połączenia Kościoła Wschodniego i Zachodniego.

Znane były jego umiejętności rozjemcze i łagodzenia sporów. Jako członek zakonu Franciszkanów walczył z niemoralnością i wystawnym życiem, także wśród duchownych, sam był wielkim ascetą i prowadził niezwykle skromne życie.

Zmarł 20 maja 1444 roku w Aquilla (Włochy). Pochowano go w bazylice San Bernardino wzniesionej na jego cześć. Został kanonizowany 24 maja 1450 roku w Rzymie przez papieża Mikołaja V.

W Polsce zwyczajową nazwą dla zgromadzenia obserwantów (Prowincja Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny Zakonu Braci Mniejszych) jest nazwa Bernardyni od imienia św. Bernardyna ze Sieny.

Funkcjonuje ona od 1454 roku, a jej początki to  ufundowanie klasztoru św. Bernardyna w Krakowie przy dzisiejszej ulicy Bernardyńskiej 2, u podnóża Wawelu. Klasztor swój początek zawdzięcza przybyciu do Krakowa na zaproszenie króla Kazimierza Jagiellończyka, św. Jana Kapistrana, ucznia Bernardyna w 1453 roku. W bazylice NMP Ołtarza Nieba in Aracoeli w Rzymie znajduje się przepiękny cykl fresków z XV wieku przedstawiający życie św. Bernardyna.

Oratorium z San Bernardino w Perugii w Toskanii we Włoszech, zdjęcie fotolia, autor Ina van Hateren
Poprzedni artykułbł. Bernardyn z Feltre, prawnik i teolog  
Następny artykułśw. Bernwald z Hildesheim, biskup