św. Bonawentura (Giovanni Fidanza). Generał zakonu, kardynał biskup i Doktor Kościoła 

2265

Patron: dzieci, kobiety w ciąży, franciszkanie, robotnicy, teolodzy, tragarze, wytwórcy jedwabiu

święto – 15 lipca

Urodził się około 1218 roku w Bagnoregio we Włoszech, jako Jan di Fidanza. Przekazy informują o cudownym uzdrowieniu Bonawentury w dzieciństwie, za wstawiennictwem św. Franciszka. Studiował w Paryżu. Był wszechstronnie wykształconym teologiem i wykładowcą.

Jako franciszkanin przyczynił się do odnowy życia zakonnego i zyskał miano „drugiego założyciela“, najwybitniejszej postaci po św.Franciszku, bronił idei zakonów żebrzących. Był siódmym generałem Zgromadzenia Franciszkanów.

Kościół Św. Bonawentury al Palatio, Rzym, Włochy

Otrzymał godność kardynalską, o którą nie zabiegał, przygotowywał sobór w Lyonie, po którym na krótko doszło do zjednoczenia z kościołem greckim.

Dostrzegał szczerość zaangażowania prostych ludzi w wiarę i Boga. Był inicjatorem powstania święta Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Dzisiaj jest obchodzone w ostatni dzień maja.

Zmarł Lyonie 15 lipca 1274 roku. Został kanonizowany 14 kwietnia 1482 roku przez papieża Sykstusa IV. Relikwie Bonawentury spłonęły podczas rewolucji francuskiej, z wyjątkiem relikwii ręki znajdującej się w relikwiarzu w rodzimym mieście Świętego, w Bagnoregio, we Włoszech.

Poniżej ruiny kościoła św Bonawentury we Włoszech – Monterano

Poprzedni artykułśw. Bona z Pizy, mistyczka
Następny artykułśw. Bonifacy (Winfryd, Winifred, Wynfrith, Winfrith lub Wynfryth), biskup męczennik