

Patronka dobrej śmierci, pielgrzymów, podróżujących, wdów oraz Europy i Szwecji.
święto – 23 lipca
Urodziła się w zamożnej rodzinie w Finstad (Szwecja) około 1303 roku. Według tradycji jej matka, gdy nosiła ją w swoim łonie, została cudem ocalona przez Matkę Bożą z katastrofy morskiej.
Otrzymała gruntowne wykształcenie. Chciała poświęcić się życiu zakonnemu, jednak wcześnie została wydana za mąż. Była matką ośmiorga dzieci, jednym z nich była późniejsza święta – Katarzyna Szwedzka. Z racji koneksji rodzinnych, przez pewien okres pełniła różne funkcje na dworze króla Szwecji.



Wiele pielgrzymowała. Podczas powrotu z Composteli, jej mąż zaniemógł i zmarł. To wydarzenie całkowicie zmieniło jej życie. Mogła się w całości poświęcić życiu zakonnemu. Została tercjarką franciszkańską, po czym założyła własne zgromadzenie Najświętszego Zbawiciela (Siostry Brygidki) w miejscowości Vadstena.



Znana jako wielka mistyczka, doświadczała wielu proroczych wizji i objawień, z których część została spisana. Była wielką orędowniczką powrotu papiestwa do Rzymu (z Awinionu). Z racji statusu społecznego i wykształcenia była osobą chętnie słuchaną w kręgach kościelnych. Dyskutowała z papieżami i napominała wielu możnych ówczesnego świata.



Wiele czasu poświęcała też chorym i ubogim, dla których zbierała żywność przed rzymskimi kościołami. Założyła dom noclegowy dla pielgrzymów przy placu Farnese, gdzie zmarła 23 lipca 1373 roku.



Została zapamiętana też jako inicjatorka przetłumaczenia Pisma Świętego na język szwedzki i pomysłodawczyni nabożeństw do Serca Pana Jezusa. Znana jest z wielkiego kultu Maryi. Jej relikwie zostały przeniesione do opactwa w Vadstenie (Szwecja).


