św. Brygida (Birgitt) Szwedzka, mistyczka

1219

Patronka dobrej śmierci, pielgrzymów, podróżujących, wdów oraz Europy i Szwecji.

święto – 23 lipca

Urodziła się w zamożnej rodzinie w Finstad (Szwecja) około 1303 roku. Według tradycji jej matka, gdy nosiła ją w swoim łonie, została cudem ocalona przez Matkę Bożą z katastrofy morskiej.
Otrzymała gruntowne wykształcenie. Chciała poświęcić się życiu zakonnemu, jednak wcześnie została wydana za mąż. Była matką ośmiorga dzieci, jednym z nich była późniejsza święta – Katarzyna Szwedzka. Z racji koneksji rodzinnych, przez pewien okres pełniła różne funkcje na dworze króla Szwecji.

Znaczek pocztowy z wizerunkiem św. Brygidy Szweckiej wydany przez Szwecję ok. 1941. Circa, zdjęcie shutterstock, autor Hi-Point

Wiele pielgrzymowała. Podczas powrotu z Composteli, jej mąż zaniemógł i zmarł. To wydarzenie całkowicie zmieniło jej życie. Mogła się w całości poświęcić życiu zakonnemu. Została tercjarką franciszkańską, po czym założyła własne zgromadzenie Najświętszego Zbawiciela (Siostry Brygidki) w miejscowości Vadstena.

Znaczek wydrukowany przez Szwajcarię z wizerunkiem św. Brygidy w otoczeniu Sióstr Brygidek przybywających do miasta Vadstena w prowincji Östergötland we wschodniej Szwecji. Reprodukcja średniowiecznego graweru z około 1984 roku Circa, zdjęcie shutterstock, autor Sergey Goryachev

Znana jako wielka mistyczka, doświadczała wielu proroczych wizji i objawień, z których część została spisana. Była wielką orędowniczką powrotu papiestwa do Rzymu (z Awinionu). Z racji statusu społecznego i wykształcenia była osobą chętnie słuchaną w kręgach kościelnych. Dyskutowała z papieżami i napominała wielu możnych ówczesnego świata.

Vadstena, Szwajcaria, pomnik z wizerunkiem świętej Brygidy Szweckiej, znanej również jako Birgitta Birgersdotte, zdjęcie shutterstock, autor stwa allanw

Wiele czasu poświęcała też chorym i ubogim, dla których zbierała żywność przed rzymskimi kościołami. Założyła dom noclegowy dla pielgrzymów przy placu Farnese, gdzie zmarła 23 lipca 1373 roku.

Gothenburg, Szwecja, Kaplica poświęcona świętej Brygidzie Szweckiej, zdjęcie shutterstock, autor RPBaiao

Została zapamiętana też jako inicjatorka przetłumaczenia Pisma Świętego na język szwedzki i pomysłodawczyni nabożeństw do Serca Pana Jezusa. Znana jest z wielkiego kultu Maryi. Jej relikwie zostały przeniesione do opactwa w Vadstenie (Szwecja).

Kościół św. Brygidy, Piacenza, Włochy.
Poprzedni artykułśw. Brycjusz (Brykcjusz, Brychcy, Briccius, Brixen,Brictius, Britius), biskup
Następny artykułśw. Brygida z Kildare, przeorysza