św. Burchard (lub Burkard, Burkhard) z Würzburga, biskup

4999

Patron: choroby nerek, zapalenie nerek, kamienie nerkowe, choroby kończyn, bóle kończyn, reumatyzm, bóle krzyża, kręgosłupa, choroby stawów.

święto – 2 lutego lub 14 października

Żył w VIII wieku, urodził się w roku 700 roku w Anglii. Wybrał życie duchownego i wstąpił do zakonu benedyktynów. Po śmierci rodziców opuścił kraj rodzinny i udał sie do północnej Bawarii, gdzie podjął się pracy misyjnej towarzysząc św. Bonifacemu w szerzeniu wiary chrześcijańskiej. Został pierwszym biskupem nowopowstałej diecezji w Würzburgu.

W Würzburgu założył też klasztor pod wezwaniem św. Andrzeja, oraz przyczynił się do wybudowania katedry pod wezwaniem  Najświętszego Zbawiciela. Po odnalezieniu szczątków św. Kiliana, przeniósł je do tej świątyni. Z czasem, po rozbudowie na przełomie XI i XII wieku, katedra została nazwana imieniem świętego Kiliana i do dziś jest jednym z największych kościołów romańskich w Niemczech. Burchard zmarł około 2 lutego 753 lub 754 roku podczas jednej z podróży duszpasterskich. Jego ciało zostało złożone w macierzystej katedrze w Würzburgu.

Poprzedni artykułśw. Brygida z Kildare, przeorysza
Następny artykułśw. Cecylia z Rzymu (Caecilia) dziewica i męczennica