św. Celestyn V (Piotr z Morrone) papież

1112

Patron: introligatorzy, papieże o imieniu Celestyn, papieskie rezygnacje z pełnienia godności papieża (renuntiatio), Aquilla, Isernia, Urbino, region Molise, gmina Limosano,

święto – 19 maja

Urodził się w 1209 lub 1210 roku w ówczesnym Sant’Angelo Limosano w Królestwie Sycylii, dzisiaj prowincja Prowincja Campobasso we Włoszech. Pochodził z pobożnej i wielodzietnej chłopskiej rodziny. Wyróżniał się pokorą i niezachwianą wiarą.

Pustelnia sant’Onofrio a Morrone.Miejsce gdzie ok.1293 roku przebywał św.Celestyn;zdjęcie fotolia,autor vinx83

Zanim został papieżem był mnichem benedyktyńskim, opatem w Faifoli, pustelnikiem i założycielem zgromadzenia Celestynów, które przynależało do zakonu benedyktynów. Reguła św.Benedykta w późniejszych latach została zmieniona na św.Franciszka.

W roku 1294 został wybrany papieżem, choć sam nie nie chciał pełnić posługi biskupa Rzymu. Był słabym politykiem i urzędnikiem pozostającym pod wpływem dworu Andegaweńskiego. 13 grudnia 1294 roku papież Celestyn V abdykuje z urzędu składając insygnia swojej dotychczasowej władzy.

Nie ma dowodów na działania osób trzecich, które mogły przyczynić się do śmierci byłego papieża Celestyna, który zmarł uwięziony w małej celi 19 maja 1296 roku, w zamku Fumone nieopodal Ferentino we Włoszech. 

Bazylika Santa Maria di Collemaggio – L’Aquila – Włochy. Miejsce w którym Piotr z Morronea przyjął insygnia papieskie i imię Celestyn V,zdjęcie fotolia,autor Matteo Gabrieli
Poprzedni artykułśw. Cecylia z Rzymu (Caecilia) dziewica i męczennica
Następny artykułśw. Cezary z Arles, biskup