św. Constabilis (lub Constabillis, Konstabilis) z Cava, zakonnik

1140

Patron diecezji Vallo della Lucania diecezja i gminy Castellabate.

Opiekun marynarzy i żeglarzy, wzywany w czasie niebezpieczeństw, burzy i sztormu na morzu.

święto – 17 lutego

Żył w XI wieku. Urodził się w Tresino we Włoszech pomiędzy 1069, a 1070 rokiem. Pochodził z pobożnej katolickiej rodziny.

Jako dziecko został przeznaczony do życia duchownego. Zamieszkał u braci benedyktynów, aby żyć zgodnie z regułą św.Benedykta z Nursji Cava koło Neapolu. Opatem mającym wpływ na wychowanie Constabilisa miał późniejszy święty Leon I z Lucca (drugi opat Badia di Cava)

fragment bazyliki w Castellabate, średniowieczna wioska w Salerno prowincja Włochy,zdjęcie shutterstock, autor Simona Bottone

Mnich sprawował w klasztorze funkcję koadiutora (zajmując się finansami opactwa), a w latach 1122-1124 obejmował także stanowisko opata klasztoru La Trinità della Cava (Włochy). Jemu współcześni stawiali go za wzór cnót i zachowań zakonnych „wzór mnicha”. Cieszył się ogromnym szacunkiem i czcią. W opactwie Badia di Cava Constabilis pozostał do końca swoich dni.

Zmarł mając zaledwie pięćdziesiąt cztery lata 17 lutego 1124 roku w Cava de 'Tirreni. Został pochowany w rodzimym klasztorze. Dzisiaj grób Świętego możemy odwiedzić w kościele SS. Sacramento w Castellabate, gdzie spoczywa pod ołtarzem. Był IV opatem w Cava i przyczynił się znacznie do powstania i rozwoju miasta Castellabate. Rozpoczął budowę „Zamku Anioła”(późniejsza nazwa to Castrum Abbatis „Zamek Opata”). Dzieło to kontynuował jego następca bł. Benedykt Symeon, broniąc miasta przed najazdami Saracenów.

Widok na współczesne Castellabate z widocznym „Zamkiem Opata” na szczycie wzniesienia, zdjęcie fotolia, autor peno – penofoto.de
Widok na San Marco di Castellabate od strony morza ,zdjęcie shutterstock, autor refleXtions
Poprzedni artykułśw. Chlodwald (Chlodoald), pustelnik
Następny artykułśw. Cyprian z Kartaginy (Thascius Caecilius, Cyprianus) biskup męczennik