św. Donat (Donatus) z Arezzo, biskup Wyznawca

1616

Patron: Arezzo, San Donato di Lecce, San Donato di Ninea, San Donato Milanese, San Donato Val di Comino, Soveria Simeri, Val della Torre, Monteforte Cilento (Salerno), Castel del Monte, Contursi Terme, Acerno, Guardiagrele, Pinerolo, Ranzo, Fossacesia, Montesano Salentino, oraz epileptycy i piekarze. Przywoływany w czasie burzy z piorunami.

święto – 7 sierpnia

Rzymskie ruiny i Kościół St. Donata, Zadar, Chorwacja. Adriatycki region Dalmacji, zdjęcie shutterstock, autor unterwegs

Żył w IV wieku. Pochodził prawdopodobnie z Nikomedii i wraz z rodziną przybył do Rzymu. Został wcześnie osierocony, wychowywał go ksiądz Pimenio. Został diakonem i kapłanem. Święcenia przyjął z rąk św.Satyrusa I biskupa Arezzo. Miał dar uzdrawiania i wypędzania złych duchów. Po śmierci Satyra został podniesiony do godności biskupiej w Arezzo.

Legenda głosi, że w czasie mszy świętej w kościele pojawili się poganie i zbili szklany kielich, który biskup Donat w cudowny sposób poskładał w całość modląc się. Brakowało małego kawałka z dna naczynia, ale nic nie ubyło z kielicha. Wspomniani poganie w liczbie siedemdziesięciu dziewięciu przeszli na wiarę chrześcijańską.

Obawiając się wzrostu wyznawców wiary chrześcijańskiej Biskup zostaje aresztowany  krótko po tym wydarzeniu. Został stracony 16 lipca 362 przez urzędników cesarza Juliana Apostaty.

Poprzedni artykułśw. Donacjan z Reims, biskup
Następny artykułśw. Dorota z Cezarei, męczennica