św. Dyzma (Dobry Łotr)

4173

Patron: skruszeni złodzieje, pracownicy pogrzebowi, grabarze, dobra śmierć, przewodnicy, więźniowie (szczególnie potępieni), skazani na śmierć, kapelani więzienni, osoby pokutujące i nawróceni grzesznicy, archidiecezja przemyska, Gallipoli(Apulia), San Dimas(Meksyk)

święto – 25 marca

Gdy Jezus umierał na Golgocie, obok niego postawiono dwa krzyże, na których powieszono pospolitych przestępców. Piszą o tym trzej ewangeliści: św. Mateusz, św. Marek i św. Łukasza. W apokryficznej ewangelii Nikodema, zwanej też „Aktach Piłata” jest wymienione imię Dyzma, jako jednego z łotrów, ukrzyżowanego po prawej stronie Jezusa.

Kaplica św. Dyzmy w Zagrzebiu, Chorwacja, zdjęcie shutterstock, autor: Zvonimir Atletic

Był najprawdopodobniej zbójcą, który został pojmany i skazany wraz z drugim przestępcą. Święty Jan Chryzostom uważał, że Dyzma mieszkał na pustyni, rabował i mordował wszystkich, którzy pojawili się na jego drodze. Święty Grzegorz I papież dodaje, że złodziej być może, był winien bratobójstwa.

Dokładny opis ostatnich chwil na Golgocie znajdziemy u św. Łukasza: gdy jeden z łotrów naigrywał się z Jezusa, żądając by za pomocą boskiej siły uwolnij ich od kary, drugi, napomniał go wtedy słowami „Ty nawet Boga się nie boisz” (Łk, 23, 39-41). W następnych słowach przyznał, się do własnych grzechów, wyraził skruchę a w Jezusie uznał niewinnie cierpiącego Syna Bożego. Prosił go o wstawiennictwo: „Jezu wspomnij na mnie, gdy będziesz w swoim Królestwie” (Łk. 23, 42)

Ten akt wiary wobec umierającego Zbawiciela został nagrodzony i odnotowany w cytacie „Dziś ze mną będziesz w raju” (Łk. 23,43.). To zdanie wypowiedziane przez samego Jezusa, jest opisem uświęcenia jednego z pierwszych świętych chrześcijaństwa.

Relikwiarz z kawałkiem Krzyża Świętego. Kaplica św. Dyzmy w Zagrzebiu, zdjęcie shutterstock, autor: Zvonimir Atletic

Wiele wskazuje na fakt, że Dobry Łotr został ukrzyżowany po prawej stronie Jezusa, a drugi przestępca po jego lewej stronie. Dlatego według tradycji często przedstawia się ukrzyżowanego Chrystusa z pochyłą głową w prawą stronę, w stronę Dyzmy.

Przekazy informują o kulcie Dobrego Łotra, który ukształtował się już na początku chrześcijaństwa. Prawdopodobnie relikwie krzyża św.Dyzmy zostały odnalezione około IV wieku. Znajdują się między innymi w Bolonii.

Uświęcenie Dobrego Łotra, to przykład winy i kary a jednocześnie szczerego żalu za popełnione grzechy. To przykład absolutnej wiary grzesznika w Boże Miłosierdzie.

Zainspirowana historią św. Dyzmy, Błogosławiona Anna Katarzyna Emmerlich założyła stowarzyszenia Dobrego Łotra pomagające więźniom, które istnieją do dziś.

Poprzedni artykułśw. Dymfna, męczennica
Następny artykułśw. Eberhard z Tuntenhausen, pasterz