św. Elżbieta z Hesji (Elisabeth von Schönau) dziewica

2890

Patronka osób chorujących na depresję

święto – 18 czerwiec

Żyła w XII wieku, urodziła się około 1129 roku w Koloni. Pochodziła z rodziny szlacheckiej i została przeznaczona do życia zakonnego w wieku dwunastu lat.

Jako osiemnastolatka przyjęła śluby zakonne, a dziesięć lat później została wybrana przełożoną żeńskiej części klasztoru benedyktynek w Schönau nad Renem. Elżbieta posiadała dar mistycznych przeżyć, wizji i ekstazy, w których widziała Zmartwychwstałego Jezusa, Maryję, a także męczeństwo świętej Urszuli. Opat męskiego klasztoru w Schoenau, brat Elżbiety spisał jej objawienia, których opisy przetrwały.

W wyniku silnej ascezy i postu Elżbieta cierpiała dodatkowo z powodu depresji i leków, które jej towarzyszyły. W tej sprawie pouczała ją święta Hildegarda z Bingen w swoich listach sugerując rozwagę i umiarkowanie w umartwianiu się.

Elżbieta zmarła 18 czerwca 1164 roku w swoim klasztorze, w Schönau. Jej kult rozwinął się zaraz po jej śmierci, a parafia Świętego Floriana i klasztor Schönau tradycyjnie co roku w niedzielę po 18 czerwca obchodzi jej święto. Do dzisiaj zachowała się relikwia czaszki świętej, która spoczywa właśnie tam.

Poprzedni artykułśw. Wiktor I (Victor) papież
Następny artykułśw. Peregryn z Lasiosi (lub Pellegrino, Peregrine od Serwitów)