św. Eryk IX Szwedzki, Jedvardsson, król i męczennik

2936

Patron Szwecji i miasta Sztokholm

 święto – 18 maja

Urodził się około 1120 roku w okolicach Svealandu i jeziora Melar. Ojcem Eryka był  Edward, a matką prawdopodobnie Cecylia. Król Szwecji, założyciel dynastii Eryków, panujący w latach 1155-1160.

Nie zachowały się żadne osobiste dokumenty króla Eryka, a jego życiorys oparty jest na legendach i średniowiecznych zapisach braci cystersów.

Jedna z nich opowiada, że wraz z biskupem przybyłym z Anglii Henrykiem z Uppsali wyruszył na wyprawę krzyżową na tereny dzisiejszej Finlandii. Chrystianizacja tego regionu poniosła klęskę, biskup Henryk poniósł śmierć męczeńską zabity przez mieszkańca Uppsali.

Król Eryk zginął w około 1160 roku zamordowany przez przeciwników politycznych prawdopodobnie w kościele w Uppsali. Został uznany za męczennika i jest  czczony jako patron Szwecji. Zapisał się w pamięci między innymi jako sprawiedliwy władca, organizator wielu misji chrystianizacyjnych, asceta odznaczający się codzienną pobożnością. Relikwie króla Eryka znajdują się w katedrze w Uppsali.

Herb Sztokholmu, przedstawiający św.Erica, jego wizerunek opiera się na pisemnym opisie średniowiecznej pieczęci władcy, zdjęcie fotolia, autor deepstock
Poprzedni artykułbł. Karol (Charles) Meehan (lub Mahoney, Mahony), męczennik
Następny artykułśw. Gerard (Gellert) Sagredo, lub Ghirardus z Csanád