św. Ewa z Dreux, męczennica

7585

Patronka miasta Dreux

święto – 6 września

Według tradycji żyła na przełomie II i III wieku w miejscowości Dreux (obecnie Francja, departament Eure et Loir na Blaise). Wówczas były to tereny Galii należące do prowincji Cesarstwa Rzymskiego.

Okres historyczny, w którym przypadało żyć świętej Ewie należy jednych z najtrudniejszych w dziejach chrześcijaństwa. Były to czasy wielkich prześladowań wyznawców Jezusa na terenie całego Imperium Rzymskiego. Święta Ewa była młodą, radosną i pobożną chrześcijanką. W ówczesnych czasach to wystarczało, by zostać skazanym na śmierć. Prawdopodobnie młoda dziewczyna została zadenuncjowana, a przedstawiciele władz rzymskich skazali ją na śmierć. W Dreux, w miejscu jej męczeństwa i pochówku postawiono krzyż oraz nieco później została wzniesiona kaplica, jednak zostało wszystko zniszczone podczas rewolucji francuskiej pod koniec XVIII wieku.

Wiernym udało się przechować część jej relikwii, które ocalono i według tradycji znajdują się w miejscowym kościele p.w. świętego Piotra Apostoła w Dreux. Ku czci świętej Ewy obchodzone są tam uroczystości odbywające się na początku września każdego roku.

Poprzedni artykułbł. Bogumił z Dobrowa (Bogumił Leszczyc)
Następny artykułśw. Pelagia z Jerozolimy, pokutnica