św. Fabian (Fabianus) papież i męczennik

3241

Patron: garncarze, konwisarze (rzemieślnicy i odlewnicy pracujący z cyną lub mosiądzem)

święto – 20 stycznia

Żył w III wieku. Był obywatelem Rzymu i człowiekiem świeckim, gdy wybrano go przez aklamację na funkcję biskupa Rzymu. Jak głosi legenda w czasie wyboru biskupa na Tron Piotrowy nag jego głową zauważono białą gołębicę. Uznano to za znak od Ducha Świętego i dokonano wyboru.

Większość pontyfikatu papieża Fabiana przypadało w czasie na poprawne stosunki z cesarzem rzymskim Decjuszem Trojanem. Nowy biskup Rzymu polecił tworzyć spisy chrześcijańskich męczenników. Sprowadził z Sardynii do Wiecznego Miasta ciała zamordowanych męczenników Hipolita i Poncjana. 

Sam jednak nie uniknął śmierci męczeńskiej. Został ścięty podczas prześladowań chrześcijan 20 stycznia 250 roku. Pierwotnie jego grób znajdował się w Katakumbach świętego Kaliksta, a w 1915 roku potwierdzono odnalezienie jego grobu w bazylice św. Sebastiana (Basilica di San Sebastiano Fuori le Mura) w Rzymie.  

Witraż przedstawiający św. Fabiana z białą gołębicą oraz św. Sebastiana, znajduje się we Francji w miejscowości powstałej w 1222 roku – Cordes-sur-Ciel, zdjęcie fotolia, autor Serge
Poprzedni artykułśw. Euzebiusz z Cremony – Wyznawca
Następny artykułśw. Oranna (lub Orana, Oranda, Othranna) pustelnica