św. Felicjanin (lub Felicianus) z Foligno, biskup i męczennik

1175

Apostoł Umbrii

Patron Foligno, wzywany przeciwko trzęsieniom ziemi

święto – 24 styczeń, 20 października

Żył na przełomie II i III wieku. Urodził się na Forum Flaminii w Feligno (dzisiejszy region Umbrii i prowincji Perugii – San Giovanni Profiamma). Z przekazów wiemy, że Felicjan był uczniem papieża świętego Eleutheriusa (Eleutherus), który przygotował go do misji chrystianizacyjnej.

Papież święty Wiktor I mianował go pierwszym biskupem Foligno, do którego udał się około 200 roku. Jako jeden z pierwszych biskupów głosił Dobrą Nowinę w mieście i  diecezji Feligno przez około 50 lat. Około 90 roku życia został aresztowany przez żołnierzy cesarza Decjusza za bycie Chrześcijaninem. Był torturowany i zmarł około 250, lub 251 roku w Feligno, lub w Rzymie gdzie został przewieziony na egzekucję. Relikwie świętego znajdują się między innymi w Metzu i Minden.

 

Katedra w Folingo. Widok na główną fasadę budynki do którego przylega baptysterium i tzw. Pałac Kanoników (od lewej). Kościół stoi w miejscu dawnej bazyliki, gdzie w 252 roku został pochowany św. Felicjan (san Feliciano) patron miasta. Świątynia wielokrotnie ucierpiała w czasie trzęsień ziemi, ale zawsze była odnawiana. Ostatnie uszkodzenie budynku nastąpiło 2016 roku. Zdjęcie fotolia, autor mikiphoto.

Poprzedni artykułśw. Kolumban z Bobbio i Luxeuil (Kolumban Młodszy, Columbanus) opat
Następny artykułśw. Eugeniusz (Eugenio, Eugenius, Eugene) męczennik