św. Feliks z Noli, męczennik

1240

Patron Noli, Cimitile,San Felice a Cancello. Jest  wzywany przeciwko krzywoprzysięstwu, chorobach oczu. Opiekun zwierząt domowych.

święto – 14 stycznia

Był prezbiterem, synem syryjskiego oficera Hermiasa żyjącym III wieku. Mieszkał w Noli niedaleko Neapolu, gdzie osiedlił się wraz z ojcem po jego przejściu na zasłużony spoczynek po długoletniej służbie. Przekazy informują, że Feliks po śmierci ojca rozdał cały swój majątek biednym. Z powodu działalności kapłańskiej był ścigany i poszukiwany.

Legenda głosi, że ukrywał się w starym budynku, a pająk chcąc skryć obecność Feliksa rozciągał swe sieci nad drzwiami.

Ścigający go żołnierze uznali budynek za pusty i odstąpili od przeszukania. Pomoc pająka miała się powtórzyć gdy Feliks ukrywał się w pustostanach wraz z biskupem Noli Maksymusem.

Istnieją różne przekazy o śmierci Feliksa. Mógł dożyć podeszłego wieku, lub zginąć śmiercią męczeńską w czasie panowania cesarza Waleriana. Jest pewne, że zmarł w opinii świętości prawdopodobnie 14 stycznia 250 / 251 roku.

Miejsce jego pochówku w Cimitile szybko stało się miejscem pielgrzymek. Informacje o życiu Świętego czerpiemy z wierszy i listów świętego Pawła z Noli, który żył około 100 lat później (około 354 – 431) i rozpowszechnił kult Feliksa. Wzniósł bazylikę świętego Feliksa, w której znajduje się jego grób. felix

Poprzedni artykułśw. Feliks, śww. Regula i Exuperantius, męczennicy
Następny artykułśw. Ferdynand III Kastylijski, król