św. Filip Benicjusz lub Benizi de Damiani (OSM) – zakonnik.

1229

Patron wzywany w przypadku epilepsji i opętania.

Założyciel zgromadzenia Sług Najświętszej Maryi Panny, oraz zakonu sióstr Serwitek.

święto – 23 sierpnia

Żył XIII wieku, we Włoszech, w latach 1233 -1285. Skończył studia medyczne i filozoficzne. Wstąpił do zgromadzenia Serwitów. W wieku dwudziestu sześciu lat  został kapłanem. Tchnął wielką energię w zgromadzenie, którego wkrótce został przełożonym. W gdy miał 43 lata zaproponowano mu kandydowanie na papieża, jednak odmówił i schronił się w lesie. Wiadomo jest, że Filip był bardzo zaangażowany w pomoc najbiedniejszym, chorym i potrzebującym.

Miał też wielki autorytet wśród współczesnych, także w sferach rządzących.

Statua św. Filipa w Pradze, Czechy. zdjęcie fotolia, autor zdjęcia: Boggy

Próbował łagodzić konflikty między włoskimi księstwami. Tradycja mówi, że przyczynił się do nawrócenia młodego Pelegryna Laziosi, który był stroną konfliktu, w mieście Forli. Pelegryn w późniejszych latach wstąpił do zgromadzenia serawitów i został świętym,kanonizowanym w 1726 roku.

Zmarł 23 sierpnia 1285 w Todi. Został beatyfikowany w 1516 roku. Kanonizację przeprowadził papież Klemens X 12 kwietnia 1671 roku. Relikwie św. Filipa znajdują się w katedrze w Todi (Włochy). Jest patronem bazyliki na Monte Senario (wł. Basilica S. Maria Addolorata e S. Filippo Benizi).

Poprzedni artykułśw. Fereol z Vienne (lub Ferreol, męczennik
Następny artykułśw. Filip z Zell, pustelnik