św. Franciszek Salezy, pomysłodawca i współzałożyciel zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (Wizytki). Doktor Kościoła

1757

Patron: dziennikarze, publicyści, literaci, pisarze, osoby głuche, oraz prasa katolicka, siostry Wizytki, Salezjanki i Salejanie, Annecy, Chambery, Genewa.

święto – 24 stycznia

Urodził się w 1567 roku w okolicy Annecy (Francja), w starej arystokratycznej rodzinie. Ukończył studia w Padwie i Paryżu, był doktorem prawa.

Wbrew woli ojca wybrał działalność misyjną, przyjmując w wieku 26 lat święcenia kapłańskie.

W pierwszą misję wybrał się w okolice jeziora Genewskiego, gdzie katolicyzm został wyparty przez kalwinizm.

Wizerunek Św. Franciszka Salezego na obrazie znajdującym się w kościele śww. Gerwazego i Protazego w Aix-les-Bains, alpejskim regionie Francji (Sabaudia)zdjęcie fotolia, autor lemélangedesgenres

Po 4 latach nauczania, często nowatorskimi metodami (pisał i roznosił ulotki), większość mieszkańców stała się katolikami. Był niezwykle szanowany także przez kalwinów, jako wzór świętości i prawego, skromnego, otwartego człowieka, zwolennika dialogu.

Uważał, że każde życie można uczynić świętym nie wpadając w przesadę.

Paryż. Witraż św Franciszka Salezego w kościele św. Wincentego a Paulo, zdjęcie shutterstock, autor zdjęcia Zvonimir Atletic

Nie znosił dwulicowości. Był współzałożycielem Zgromadzenia Sióstr Wizytek wraz z  późniejszą świętą Joanną Franciszką Chantal.

Wielki humanista, był założycielem Akademii w Annecy, oraz Kongregacji Oratorium św.Filipa Neri, która po śmierci Świętego zawiesiła działalność.

św. Franciszek Salezy przywracający do życia chłopca – obraz barokowego malarza Johann Michael Rottmayr (1656-1730), zdjęcie shutterstock, autor zdjęcia Renata Sedmakova François de Sales

Zmarł w wieku 55 lat prawdopodobnie na wskutek udaru mózgu 28 grudnia 1622 roku w Lyonie do którego dotarł będąc w służbie u księcia Sabaudii. Jego ciało przewieziono do Annecy, a serce pozostało w Lyonie, w klasztorze sióstr Wizytek.

Został kanonizowany w 1665 roku przez papieża Aleksandra VII, a w 1877 roku został uznany i ogłoszono Franciszka Salezego Doktorek Kościoła.

Poprzedni artykułśw. Franciszek Regis, zakonnik
Następny artykułśw. Franciszek Solano, misjonarz