św. Frumencjusz z Aksum (lub Frumencjusz z Etiopii, Frumentius z Tyru, Swiatitiel Frumientij, Abuna, Aba Salama) biskup

1102

Apostoł Etiopii

Patron Etiopii

święto – 3 sierpnia, lub 27 października

Urodził się Tyr, obecny Sur na terenie Libanu. Z pochodzenia był Grekiem. Wyruszył do Indii wraz z bratem i filozofem Meropiuszem, którego był uczniem. Los sprawił, że trafił do Etiopii, nie do Indii. Wraz z bratem zostali niewolnikami króla Ylle Alada, władcy Aksum.

Frumencjusz i jego brat Edezjusz krzewili wiarę chrześcijańską wśród wszystkich, których napotkali na swojej drodze. Prawdopodobnie na dworze królewskim sprawowali wysokie funkcje . Stali się także wychowawcami dzieci królewskich. Ezan, następca tronu w Aksum uwolnił braci i wydał zgodę na ich wyjazd z Etiopii.

Edezjusz wrócił do Tyru, natomiast Frumencjusz wyruszył do Aleksandrii, gdzie spotkał arcybiskupa św. Atanazego, który mianował go biskupem Aksum i polecił organizację nowopowstałego Kościoła etiopskiego.

Frumencjusz powrócił do Aksum, ochrzcił królów Etiopii około 340 roku, co w konsekwencji spowodowało przyjęcie Chrześcijaństwa przez cały naród Etiopii. Zmarł prawdopodobnie 26 lipca 380 roku w Aksum. Kult Frumencjusza roztacza się na całą północno-wschodnią Afrykę, przypisuje także Świętemu tłumaczenie Pisma Świętego na język etippski.

Poprzedni artykułśw. Barbara, męczennica. Wspomożycielka.
Następny artykułśw. Monika z Hippony