św. German (Germanus) z Auxerre, biskup

1258

Patron wzywany przy biegunkach, w chorobach psychicznych i przez osoby chore psychicznie. Ochrania przed krzywoprzysięstwem i wścieklizną.

święto – 31 lipca

Biskup Auxerre żył w IV wielu. Urodził się około 378 roku. Pochodził z rodziny szlacheckiej. Jego rodzicami byli Rusticusa i Germanilli.

Otrzymał staranne wykształcenie.Kształcił się na wydziale sztuk wizualnych w Rzymie.

Początkowo jako jeden z sześciu książąt mianowanych przez Cesarza uczestniczył w życiu publicznym w prowincjach galijskich.

Święty Germain męczennik, witraż w kościele Saint Germain-l’Auxerrois w Paryżu, Francja, zdjęcie shutterstock, autor Zvonimir Atletic

Jednak po śmierci biskupa Auxerre św.Amatora został powołany na urząd biskupi. Rozbudował biskupstwo, założył klasztor poświęcony świętym Kosmie i Damianowi ,był fundatorem wielu kościołów. Wspomagał ludzi biednych i potrzebujących. Przyjaźnił się ze świętym Patrykiem, który był jego uczniem. Prawdopodobnie udzielił mu święceń kapłańskich.

Święty Germain, witraż w kościele Saint Germain-l’Auxerrois w Paryżu w pobliżu Luwru, Francja. Pierwszy kościół w tym miejscu powstał w VI wieku. Wielokrotnie przebudowywany, obecnie dominują elementy z epoki późnego gotyku, zdjęcie shutterstock, autor Zvonimir Atletic

Był bardzo sprawnym politykiem. Jego zabiegi negocjacyjne chroniły kraj przed pożogą wojenną. Dużo podróżował . Zmarł w podróży do Galii, w Rawennie około 448 roku. Jego grobowiec znajduje się we Francji w Opactwie Saint-Germain d’Auxerre.

Widok na dzisiejszą katedrę st Etienne, oraz opactwo św.Germana w Auxerre (Burgundia Francja), zdjęcie:shutterstock, autor neko92v
Poprzedni artykułśw. Gerlach z Houthem
Następny artykułśw. German (Germanian, Germanus, Germanius, Germain) z Paryża, biskup