bł. Henryk z Bolzano (lub Henryk z Treviso)

2807

Patron drwali

święto – 10 czerwca

Jest znany także jako błogosławiony Rigo. Żył na przełomie XIII i XIV wieku. Urodził się w Bolzano we Włoszech, z pochodzenia był Niemcem. Pochodził z ubogiej pobożnej rodziny. Po śmierci żony i syna pielgrzymował, a także żył jako pustelnik oddając się pokucie i umartwianiu. Mimo skrajnej nędzy dzielił się z ludźmi tym wszystkim co miał.

Żyjąc w skrajnym ubóstwie, ciężką fizyczną pracą zarabiał na swoje utrzymanie.  Poszukując zajęcia osiedlił się w Treviso, gdzie zmarł 10 czerwca 1315 roku w Treviso. Przez ludność Treviso został okrzyknięty opiekunem tego miejsca., jak również jest nieoficjalnym patronem Bolzano. Jego Hagiografię opublikował w XVIII wieku miejscowy ksiądz. Został beatyfikowany 23 lipca 1750 roku przez papieża Benedykta XIV.

Przekazy informują o wielu cudach, które dokonały się po śmierci Henryka, przy jego grobie. Wspomina o nich biskup Domenico da Baone, oraz Ksiądz Trevisan, hrabia Rambaldo degli Azzoni Avogari. Dzisiaj bł.Henryk spoczywa w w kościele parafialnym w Bolzano.

Współczesne Treviso, panorama misata, zdjęcie shutterstock, autor Nadine Stone

Poprzedni artykułśw. Henryk II, cesarz
Następny artykułbł. Henryk z Ebrantshausen, pustelnik